Evropské akcie padají, futures amerických rostou. Výnosy rostou na obou stranách Atlanitku, Dolar po krátkém zpevnění k 1,600 za euro obrátil do ztráty. Koruna v zisku pod 25,30 za euro.

Gladiš: Wall Street se zbavila hrozby socialistů

Povolební růst Wall Street nastal díky oddechu trhu, který se zbavil hrozby socialistů ve vládě. Británie si povede velmi dobře, až Evropskou unii opustí. Bude to země, která bude nejatraktivnější pro podnikatele i korporace v celé Evropě. V rozhovoru pro server Roklen24 to řekl zakladatel investičního fondu Vltava Fund ​​​​​​Daniel Gladiš.

R24: Americké akciové trhy od zvolení Donalda Trumpa 45. prezidentem Spojených států rostou. Dow Jones poprvé v historii prolomil hranici 20 tisíc bodů. Dá se po inauguraci očekávat další rally?

To nevím. Myslím, že povolební růst nastal díky tomu, že trh si oddechl, že se zbavil hrozby socialistů ve vládě. Některá předvolební prohlášení Hillary Clintonové a hlavně senátorky Elisabeth Warrenové byla tak silně „anti byznys“ orientovaná, že trh si opravdu oddechl, že se tomu vyhnul. Úleva potom přinesla růst trhu. Když teď sleduji Trumpa a jeho počínání první dny v úřadě, tak si myslím, že vývoj bude hrozně rychlý. Sází jeden dekret za druhým a vůbec nemarní čas. Chce výrazně snížit daně, což si myslím, že s jednotlivými akciemi výrazně zahýbe. Chce také výrazně snižovat regulaci, což pomůže všem.

Miliardář: Brilantní proslov! Úpadek k socialismu skončil

R24: Krátce k jeho první krokům v křesle šéfa Bílého domu, daly se očekávat?

Většinu z nich avizoval. Dalo se to čekat, ale ve srovnání s tím, jak rychle to jde u nás nebo třeba v Evropě či za Baracka Obamy je vývoj strašně rychlý, což mě baví. Věci se dějí rychle a prostředí se tím stává dynamičtější. Lépe se investuje.

R24: Na Wall Street rostly od listopadových prezidentských voleb nejvíc sektory financí, IT a průmyslu. Bude se jim dál dařit?

Bankám spíše ano. Tam hrálo roli především to, že se půjde spíš cestou deregulace. Banky současná regulace strašně zatěžuje. Růst úrokových sazeb jim také velmi pomáhá. Když půjdou časem ještě výš, úrokové marže bank výrazně vzrostou a to se může dramaticky projevit v jejich ziscích. Takže banky jsou na tom dobře. Ostatní sektory… těžko říct. Třeba technologický sektor je charakteristický tím, že spousta firem nemá zisky, nebo je daní relativně nízkou sazbou. Třeba IBM řádově 18 procenty, jiné firmy třeba ještě i níže. Snížení daní firem jim moc nepomůže, takže mnohem lépe si nyní povedou firmy, které platí plnou daň 35 procent nebo ještě dokonce i vyšší, a které mají kvalitní a pravidelný zisk. Ty lze nalézt v různých sektorech.

Generační vzkaz Daniela Gladiše: „Nesahejte na úrokové sazby!“

R24: Co například sektor energetiky, Trump chce třeba dál těžit uhlí. Je tam jisté oživení, vidíte souvislosti?

Má to souvislosti, určitě. Cena ropy, která šla hodně nahoru za poslední rok, tomu pomáhá nejvíc. Obecně sektor trpěl možná přehnanými snahami o ochlazování planety, vyhýbání se fosilním palivům a teď se trochu ten tlak zmírní. Zřejmě to pomůže nejen ropnému sektoru a těžařskému sektoru, ale také uhlí a souvisejícím oborům.

R24: Můžete srovnat vývoj na Wall Street a na evropských akciích?

Z krátkodobého pohledu jsou dost korelované, takže souvislost tam je. To hlavní dění jde z Ameriky a ovlivňuje ostatní trhy. V Evropě se momentálně nic významného neděje, kromě toho, že nás čeká letos série různých voleb. Je to tady takový zamrzlý rybník. Evropské trhy jsou ale jako celek levnější. Myslím, že se zde dají nacházet dost dobré příležitosti. Především v Británii, kde jsou firmy podpořeny levnou librou. Skepse kvůli brexitu stále přetrvává a to přináší atraktivní ceny.

R24: Myslíte tedy, že brexit Britům pomůže?

Byl jsem odjakživa, jak je známo, nepřítelem EU. Británie si povede velmi dobře, až unii opustí. Bude to země, která bude nejatraktivnější pro podnikatele a korporace v Evropě. Bude svobodnější. Bude mít levnější měnu a pravděpodobně nejnižší daně. Vidím budoucnost Británie velmi pozitivně a trochu jim i závidím.

Jak by mohla vypadat spolupráce Trumpa a britské premiérky Theresy Mayové?

Myslím, že si porozumí. Na řadu věcí mají zřejmě společný pohled a velmi rychle dojdou k nějaké spolupráci, která zase svou rychlostí zaskočí naše bruselské elity, které nebudou schopny na vývoj rychle reagovat.

Daniel Gladiš: Americké volby a Kellyho vzorec

Newsletter