Globální image USA v grafech. Jak je vidí a hodnotí ostatní země?

Před pár dny světem oběhla smutná zpráva, že George Bush starší, 41. prezident Spojených států amerických, ve věku 94 let zemřel. Od přelomu 80. a 90. let, kdy vykonával svůj úřad, se přitom změnila nejen jeho země, ale také pozice, kterou zastává v rámci světa. Stále méně Američanů věří, že si splní svůj americký sen a stále více jich preferuje socialismus před kapitalismem. USA tak pomalu ztrácejí lesk země symbolizující svobodu. A co se týče Spojených států jako světové velmoci, zde je již pomalu začíná válcovat Čína.

A jak vývoj ve Spojených státech včetně jeho pozice ve světě hodnotí obyvatelé jiných zemí? Přehledný obrázek poskytuje Pew Research Center na několika grafech, založených na datech z rozsáhlého průzkumu prováděného na jaře letošního roku, často pak v porovnání se staršími daty.

V očích jiných národů si USA značně ublížily, když si v roce 2016 za svého nového prezidenta zvolily Donalda Trumpa. Tehdy globální důvěra v úřad amerického prezidenta rapidně poklesla.

Berou Spojené státy při formování své zahraniční politiky ohled také na zájmy jiných států? Od propuknutí finanční krize se stále méně lidí v jiných zemích domnívá, že tak činí v dostatečné míře, přičemž stále větší počet si myslí, že spíše nikoliv.

Index ekonomické svobody. USA se propadají, co Česká republika?

Ačkoliv Spojené státy byly dlouho vnímány jako nejsvobodnější země světa, u Evropanů tento pohled v posledním desetiletí poněkud opadal. Podle více než poloviny evropských respondentů USA dostatečně nechrání osobní svobody svých občanů.

Následující obrázek shrnuje americkou globální image v roce 2018. Nedůvěra v Trumpa, rozporuplný pohled na respektování individuálních svobod a pocit, že Spojené státy dostatečně nedbají na zájmy jiných zemí a příliš nepřispívají k řešení hlavních světových problémů.

Co se týče rozložení mocenských sil ve světě, 7 z 10 respondentů se domnívalo, že v něm za poslední dekádu posílila svou roli Čína. V případě USA pak byla tohoto názoru méně než jedna třetina.

Čínský Velký bratr a digitální komunismus v praxi

Navzdory tomu však z průzkumu v rámci 25 zemí (26. země byly samotné USA) vyšlo najevo, že přece jenom je pozice USA jakožto světového ekonomického lídra o něco silnější než v případě Číny. Spojené státy takto vnímala většina respondentů z 15 zemí (respektive v 16, pokud počítáme i USA), zatímco Čínu většina v 10 zemích.

Trochu jiná otázka ovšem je, koho si za světového lídra ostatní národy přejí. A zdá se, že i přes všechny pochmurné statistiky zde mají USA oproti Číně značně navrch. Jako preferovaného světového vůdce označilo USA v jednotlivých zemích nejčastěji 63 % respondentů, zatímco u Číny to bylo nejčastěji 19 %. Zajímavé je, že 6 % amerických respondentů by chtělo, aby světovou jedničkou byla Čína.

Dobrá manželka, anebo šéfka? Jak jednotlivé země vidí roli žen

Newsletter