Goldman Sachs: Je čas rozdělit JP Morgan

Jedna z největších amerických investičních bank Goldman Sachs včera zveřejnila poměrně neobvyklou analýzu. Uvádí v ní, že v současné situaci by pro jejího konkurenta JP Morgan Chase bylo nejlepší rozdělit se na 4 separátní společnosti. Dle Goldmanů by to mělo pozitivní vliv nejen na akcie JP Morgan, resp. nově vzniklých útvarů, ale i na kvalitu služeb, které poskytuje svým klientům.

Celá studie je postavená na nových kapitálových pravidlech, jejichž zavedení ohlásil Federální rezervní systém začátkem prosince minulého roku. Kapitálová přirážka se týká především bank, které se hojně angažují v oblasti krátkodobého financování. Ukázalo se, že podle těchto pravidel čelí JP Morgan kapitálové propasti o hodnotě 22 miliard dolarů.

Fed přiostřuje, JPMorgan prý chybí 22 mld. dolarů

Byť je to značně nevšední, Goldman Sachs se na tento problém zaměřila a připravila analýzu, která ukazuje, že po zavedení nových pravidel by JP Morgan byla pro investory mnohem hodnotnější, pokud by se rozdělila na čtyři oddělení s individuálním zaměřením. „JP Morgan by mohla navýšit svou hodnotu tím, že od sebe navzájem oddělí své čtyři základní segmenty nebo se rozdělí na retailovou společnost a společnost se zaměřením na institucionální klientelu“, cituje slova studie, jež byla vedena Richardem Ramsdenem, server Bloomberg. „Investoři dnes kladou mnohem menší důraz na zisky a vlastní kapitál banky, než je tomu u specializovaných společností, které nejsou tak velké a nejsou tolik zatíženy právními a regulatorními požadavky“, dodává Ramsden.

Dle Goldman Sachs se akcie JP Morgan prodávají doslova s 20% diskontem v porovnání s akciemi ostatních institucí v rámci bankovního sektoru. „Naše analýza navrhuje, že rozpad na dvě či čtyři části by mohl ve většině scénářů přinést navýšení hodnoty. Rozsah možného výsledku je poměrně široký, od 5 až 25% potenciálního navýšení“, predikuje Goldman.

Dlouhodobý výhled JP Morgan: Na cestě do předkrizového stavu

Tento krok by převrátil naruby většinu práce, kterou odvedl současný výkonný ředitel JP Morgan Jamie Dimon, jenž působí v této pozici od roku 2006. Pod jeho vedením se z banky stal jeden z největších amerických bankovních věřitelů. Významné postavení má i v sektoru investičního bankovnictví, k čemuž nejvíce přispělo převzetí mnoha upadajících společností během krize v roce 2008.

„Každé z našich čtyř hlavních obchodních oddělení pracuje v podmínkách dostatečných úspor z rozsahu a je schopno profitovat i z ostatních oblastí“, napsal Dimon minulý rok ve svém dopise akcionářům banky. Dle jeho názoru je to jeden z klíčových důvodů, proč si JP Morgan dokáže udržet dobré finanční výsledky.

Fed provede prověrku svého dohledu nad největšími klíčovými finančními institucemi

Logika analýzy Goldman Sachs pracuje především se scénářem rozdělení na čtyři společnosti působící ve spotřebitelské oblasti, v komerčním a investičním bankovnictví a segmentu správy aktiv. Nově vzniklé útvary by pravděpodobně fungovaly s nižší kapitálovou úrovní, což by zároveň vedlo k vyšším výnosům z vlastního kapitálu.

Agentura Bloomberg požádala o oficiální vyjádření Andrewa Graye, mluvčího JP Morgan Chase. Ten však odmítl. Za minulý rok si akcie JP Morgan připsaly 7% růst. Od začátku letošního roku se však pohybují v červeném s 3,24% poklesem. Dá se předpokládat, že banka zatím není v takové situaci, že by provedla tak radikální krok, jak popisuje Goldman Sachs. Každopádně to, že jedna banka provede analýzu možného rozdělení druhé banky, je zcela nevšední i na Wall Street.

Newsletter