Goldman Sachs: Komodity propadnou. Pak doženou akcie

Ceny komodit v nejbližších měsících propadnou o další desetinu. Pak ale otočí k růstu a za letošek dosáhnou dvouciferného výnosu a pro investory budou druhým nejštědřejším aktivem po akciích. S takovou předpovědí přišli stratégové investiční banky Goldman Sachs

O desetinu níž

Goldman Sachs srazila svůj krátkodobý tříměsíční výhled pro ceny komodit s celkových investičním doporučením „underweight“ a předpovídá jejich pokles o 10 procent při posílení akcií o 0,4 procenta, což bude dle Goldman Sachs pro příští tři měsíce mezi druhy aktiv nejvíce.

Komodity, vyjádřeno Bloomberg Commodity indexem, obchodují na svém 10letém dně a jejich letošní ztráty vede ropa, měď a z potravinářských komodit vepřové. K tomu se přidává posilující americký dolar a propad cen energií. Goldman Sachs ale čeká další pokles.

„Přes rozsáhlý sestup cen komodit vidíme krátkodobá rizika směrem dolů,“ uvedl stratég banky Jeffrey Currie.

Roční výhled: oživení ropy

Na ročním horizontu ale Goldman Sachs čeká povolení tlaku nadbytečných zásob ropy a její těžbu do konce roku zpět alespoň na marginálních nákladech těžařů. Roční cíl pro severomořskou ropu Brent stanovila Goldman Sachs na 70 dolaru za barel, u americké lehké ropy WTI na 65 dolarů za barel. Aktuálními cenami je 49 a 45,5 USD/barel.

Goldman Sachs doporučuje v rámci roční strategie pro komodity dokupovat palladium, mil a zinek a naopak dále prodávat meď, která dle stratégů bude dál ztrácet na ochabování čínské poptávky, a prodávat také zlato.

Akcie a komodity vynesou, dluhopisy prohospodaří

 Korporátní dluhopisy s pětiletou splatností dle Goldman Sachs v příštích třech měsících vynesou půlprocento, na horizontu celého roku ale 0,4 procenta odepíší. Hotovost přinese marginálních 0,1 % na tříměsíčním a 0,2 procenta na ročním horizontu. Ztráta z investice do 10letých vládních dluhopisů dle Goldman Sachs na průměru naroste na -7,9 % z -3,4 % pro příští tři měsíce. Komodity dle Goldman Sachs v bilanci celého roku vynesou zhruba 10 procent a přiblíží se 12% výnosu u akcií.

Newsletter