Goldman Sachs: Připravte se na období jen mírných zisků

Analytici investiční banky Goldman Sachs během pondělí zvýšili svůj odhad pro index S&P 500. Do konce roku očekávají růst na 2 050 bodů. Své střednědobé doporučení ale stále ponechávají na stupni „hold“.

Investiční banka tak posunula svůj odhad z původních 1 900 bodů a pro zbytek letošního roku tak počítá s možným nárůstem o 4,2 % vůči pátečnímu závěru ve výši 1 967 bodů. „Akcie budou i nadále růst, ale jejich trajektorie bude daleko mělčí,“ uvedl team analytiků vedený Davidem Kostinem.

Akcie byly poslední roky v kurzu, především díky uvolněné měnové politice centrálních bank, které drží úrokové sazby na nejnižších možných úrovních a poskytují trhům dodatečnou likviditu díky svému programu odkupu aktiv. Index S&P si během minulého roku připsal zisk ve výši 30 %, ale díky postupnému utahování „kohoutků“ ze strany Fedu si index pro letošní rok připsal již jen 7 %.

David Kostin si myslí, že doslova „hvězdný“ růst indexu během předchozího roku trochu předběhl svoji reálnou budoucnost. A ačkoli Fed prozatím indikuje stále „holubičí“ tón, řada analytiků počítá s postupným růstem sazeb během roku 2015.

Právě začátek dalšího postupného utahování měnové politiky povede pouze ke skromným ziskům na akciích. Z toho důvodu mají analytici z Goldman Sachs pro roky 2015 a 2016 stejný odhad proti předchozímu, když index S&P 500 cílují na 2 100 respektive 2 200 bodech. Z jednotlivých sektorů Goldmani stále sází na banky a technologie, naopak příliš nevěří spotřebitelskému sektoru, utilitám a telekomunikacím.

Goldman Sachs poprvé: Fed musí se sazbami vzhůru rychleji

Býčí trh, který odstartoval před 6ti lety a nabral výrazné momentum během roku 2013, rozproudil v posledních měsících debaty, jestli už trhy nezašly příliš daleko. Mnoho investorů již nevěří, že by obdobné momentum mělo na trhu vydržet i pro následující období a stále více se objevují dlouhodobí medvědi typu Marca Fabera, kteří věří, že korekce již musí být za rohem.

Marc Faber o zranitelnosti systému. Připravte se na všeobecnou deflaci aktiv

Rovněž miliardář a aktivní investor Carl Icahn pro agenturu Reuters během minulého týdne vyjádřil své obavy o překoupenosti zámořských trhů.

„Dle mého názoru, je na čase být opravdu opatrný s investicemi do amerických akcií. Ačkoli se akciím aktuálně daří, začínám být ve svém výběru jednotlivých titulů velice opatrný,“ uvedl Icahn pro Reuters minulý týden.

Americká výsledková sezóna na startu. Půjdou akcie výš?

 

Newsletter