Goldman Sachs: Proč se investoři bojí roku 2016?

Americké investiční banky neustále čelí přívalu otázek ze strany svých klientů. Kdy Federální rezervní systém zvedne sazby? Jak posilující dolar ovlivňuje držené portfolio? Co se děje s čínským akciovým trhem a měnou? Proč se neustále hovoří o Řecku? To vše jsou vzhledem k současnému světovému ekonomickému dění otázky na místě. Avšak poměrně frekventovaně se začala objevovat jedna, která jasně svědčí o rostoucí investorské nervozitě.

„Jaká je vyhlídka na krizi americké ekonomiky v roce 2016?“ Přesně to je otazník, který se z úst klientů dere čím dál tím víc. Potvrzuje to i hlavní investiční stratég Goldman Sachs, David Kostin. Ten ve svém posledním dopise klientům rovnou i odpovídá: „Žádná.“ Dle jeho názoru je taková obava naprosto zbytečná. Analytický tým známé banky totiž s žádnou vidinou blížící se kontrakce největší ekonomiky světa nepočítá.

I přesto, že jsou akciové indexy poblíž svých maxim, roste zaměstnanost, ceny domů i tržby společností, investoři jsou si vědomi, že všechno dobré nikdy netrvá věčně. Nervozitu například zvyšuje 18% propad cen ropy, zmiňovaná čínská situace či pád 10letých amerických státních dluhopisů o 25 bazických bodů během několika málo dní. Avšak ni tyto proměnné nejsou dle Kostina tím pravým důvodem k přehnané panice.

„Naše odpověď na veškeré obavy je jednoduchá. Růst americké ekonomiky sice již probíhá dlouho dobu (šest let), avšak je nutné si uvědomit, že tempo pokrizové obnovy je velice mírné. Proto se dá říci, že samotná expanze dosahuje teprve velikosti raného až střednědobého cyklu,“ přepisuje Kostinova slova sever Business Insider. Jeho názor pak potvrzuje i graf minneapoliské pobočky Fedu, který zobrazuje procentní úroveň obnovy vzhledem k počtu čtvrtletí (viz graf č.1).

Pokud by ani to investory neuklidnilo, Kostin nabízí další ukazatel možného příchodu krize. Je jím výnosová křivka  amerických státních dluhopisů. Pokud dojde na to, že se krátký konec této křivky dostane nad ten dlouhý, značí to pravděpodobný nástup problémů (modrá křivka by se v takovém případě musela dostat pod nulovou úroveň, viz graf č.2). Pokud se však zaměříme na momentální situaci, za použití rozdílu mezi výnosem 10letého a dvouletého bondu, vidíme, že taková situace prozatím nehrozí.

 

Newsletter