Goldman Sachs: Růst cen dluhopisů na periferii eurozóny je u konce

Dvouletý nárůst ceny dluhopisů zemí na okraji eurozóny postrádal veškerý smysl a logiku, vzhledem k slabým fundamentům těchto tzv. periferních zemí eurozóny. Nyní se však zdá, že rally je u konce.

Goldman Sachs, v záplavě aktivity svých stratégů, v úterý odpoledne oznámil, že přehodnocuje své stanovisko ohledně státních dluhů periferních zemí na neutrální. Nyní se předpokládá, že se úrokové sazby dluhopisů zemí jako jsou Itálie, Portugalsko a Španělsko budou pohybovat výše spolu se zbytkem Evropy. Důvodem je nejen očekávaný nárůst inflace eurozóny, ale i růst výnosů amerických vládních dluhopisů.

„Vzhledem k našemu strategickému pohledu na klíčové dluhopisy, očekáváme v příštích měsících zvýšení periferních výnosů,“ řekl Francesco Garzarelli, úrokový stratég investiční banky Goldman Sachs.

Goldman Sachs mimo jiné upozorňuje na dopad vyšších výnosů na růst a udržitelnost dluhu u některých z těchto zemí. „Největší znepokojení přináší Itálie, odkud v průběhu několika posledních měsíců přicházela negativní hospodářská data a kde stále ještě nebyly provedeny potřebné institucionální a strukturální reformy,“ řekl Garzarelli. Mimoto také dodal, že Portugalsko je další nejistotou, protože státní pomoc pro Banco Espirito Santo zlikvidovala záchranné fondy a je možné, že sága zanechá určitý odkaz, pokud jde o „institucionální transparentnost a důvěryhodnost.“

Nicholas Spiro, výkonný ředitel společnosti Spiro Sovereign varoval před falešnými signály volajícími po konci rally cen periferních dluhopisů, na druhou stranu však přiznal, že i on sám vnímá růstový sentiment výnosů. Tak jako stratégové z Goldman Sachs, i on řekl, že se ceny dluhopisů až příliš oddělily od svých základních fundamentů.

Výnosy 10letých vládních dluhopisů v periferních zemích v úterý vzrostly, zatímco jejich cena logicky padala – výnos dluhopisu má inverzní vztah k jeho ceně. Údaje o slabé výrobě a službách přispívají k výprodeji těchto aktiv, zatímco investoři se stále obávají křehkého oživení v regionu. Španělské 10leté dluhové výnosy zůstávají na 2,562 procenta, překvapivě blízko americkým výnosům.

Newsletter