Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna testuje 25,30 za euro.

Goldman Sachs: Strach z globální krize je zbytečný

Konec minulého a začátek aktuálního týdne se nese ve znamení silné nervozity. Trhy pod vahou čínského akciového pádu zažily jedny z nejhorších dní za posledních několik let. Celosvětový propad tak ve výsledku rozpoutal vlnu nejistoty ohledně dalšího ekonomického vývoje. Objevují se dokonce i spekulace o začátku další světové krize.

Panika se však rozhodně netýká americké investiční banky Goldman Sachs. Dle jejího ekonomického týmu je strach z možné další krize zbytečný, a proto si i nadále udržuje své doporučení ohledně akcií vyspělých zemí pro příštích dvanáct měsíců na úrovni „overweight“, tedy doporučuje jejich držení.

„I přes eskalaci obav ohledně dalšího vývoje trhů je náš ekonomický tým přesvědčen, že strach z vlivu čínské situace na globální ekonomiku a komoditní trhy je zbytečně přehnaný,“ přepisuje server CNBC slova hlavního stratéga banky, Petera Oppenheimera. „Zůstáváme proto u přesvědčení, že vypuknutí další globální krize je velmi nepravděpodobné.“

Je to právě obava z vývoje čínských trhů, která stáhla jak americké, tak i evropské trhy. Hromadný propad hlavních čínských akciových indexů společně se smíšenými ekonomickými daty pak negativně zapůsobil i na komoditní trhy, kde se země rudého draka díky své průmyslové expozici silně angažuje. Goldman Sachs je nicméně přesvědčena, že vyspělé trhy jsou proti tomuto vývoji dostatečně „chráněny“, a proto by je spekulovaná nákaza neměla nijak dlouhodobě poškodit. Ve prospěch tohoto názoru hraje dle ekonomického týmu roli například i levná ropa.

„Riziko spočívá v samotné Číně, ze které se šíří strach ohledně celosvětového růstu. Problémem je i nedostatek důvěry v čínskou vládu a její potenciál akciový propad zastavit. Věříme, že to jsou právě státní zásahy, které by mohly vytvořit nové investiční příležitosti a pravděpodobně přestřelit valuace trhů,“ míní stratégové.

Proto také banka radí věřit vyspělým trhů více než těm rozvojovým. „Mnoho tzv. emerging markets a komoditních exportérů zůstane i nadále pod tlakem. Spousta z nich se potýká s vlastními problémy, ke kterým teď navíc přispělo oslabení čínského jüanu, jež, dle našeho názoru, bude ze střednědobého hlediska ještě pokračovat,“ předpovídá Goldman Sachs.  Na základě toho snížila banka svůj tří, šesti a dvanácti měsíční výhled indexu MSCI Asia ex Japan na možné úrovně 405,430 a 455 bodů, což odpovídá 0%, 6% a 12% růstu. K nákupu pak z hlediska příštích 12 měsíců Goldman doporučuje Japonsko a Evropu.

MMF: Útlum čínské ekonomiky a propad akcií nevěstí krizi

Strach o Čínu? Přehnaný

Na adresu provázanosti čínského akciového trhu a reálné ekonomiky pak poukazuje Mark Williams, vedoucí asijského oddělení společnosti Capital Economics. Ten tvrdí, že „splasknutí akciové bubliny neříká nic o skutečném stavu druhé největší ekonomiky světa.“

Dle Williamse byla totiž nedávná ekonomická data mnohem pozitivnější, než tvrdily titulky ekonomických médií. Většina čínské ekonomiky totiž stále zůstává v dobré kondici. Do toho je nutné vzít v potaz i fakt, že čínská vláda má stále dostatek prostoru k tomu, aby svou politiku ještě více uvolnila, pokud to bude nutné.

„Růst cen akcií, který nastal před rokem, byl čistě spekulativní. Žádné zlepšující se fundamenty v něm nehrály roli,“ řekl pro CNBC Williams. „Kombinace některých horších dat a nečinnost vlády mohly přispět k pádu čínských trhů, především se ale jedná o jasné splasknutí bubliny. Co je však nutné přijmout je fakt, že tato imploze by neměla způsobit větší poškození jak v případě čínské ekonomiky, tak i té světové,“ je přesvědčen expert.

Skutečný pohled na čínská data

Dle Williamse je důležitá otázka ekonomických dat. Ta podle jeho názoru byla převážně smíšená a nikoliv nekompromisně negativní, jak tvrdí některá média.Jako příklad uvádí index výrobních manažerů (PMI). Ten se za srpen snížil o 0,7 bodů až na 47,1 oproti předchozím 47,8 bodů, a dostal se tak na nejnižší úroveň od března 2009.

Podle experta tento ukazatel ne zcela přesně reflektuje skutečné podmínky čínského průmyslového sektoru. Do toho navíc nijak nezobrazuje fakt, že ostatní sektory ekonomiky jsou na tom mnohem lépe. Jako příklad je možné uvést segment služeb, kde zlepšení jasně poukazuje na to, že se Čína začíná svým ekonomickým zaměřením postupně přeorientovávat.

Proto je Williams přesvědčen, že se v dohledné době můžeme dočkat ekonomického růstu asijské země, nikoliv však ve spojení s akciovými trhy, jelikož tyto dvě oblasti spolu nikterak úzce nesouvisí.

Aktivita v čínském průmyslu slábne, je nejnižší od března

Newsletter