Goldman Sachs uzavřela nejslabší rok pro trading od 2005

První týden americké výsledkové sezóny za 4Q, během něhož se představila většina velkých bankovních jmen, uzavírá Goldman Sachs, jíž se podařilo mírně trumfnout průměrná očekávání analytiků na úrovni zisku i tržeb. Akcie ale spíše reagují na skutečnost historicky slabých čísel a v premarketu reagují poklesem zhruba o 1,5 %.

Goldman Sachs v závěrečném čtvrtletí loňského roku vydělala v přepočtu na akcii 4,38 dolaru na výnosech 7,69 miliardy dolarů. Analytická laťka byla v průměru nastavena na zisk 4,36 USD resp. 7,64 mld. USD (konsensus Bloomberg).

Celkový kvartální zisk nicméně klesl zhruba o 7 % na 2,17 mld. dolarů. Celkové tržby zatížil pokles příjmů z obchodování s pevně úročenými aktivy (především dluhopisy a komodity) téměř o třetinu na 1,2 mld. dolarů, podobně jako v případě dříve reportujících velkých bankovních domů. Goldman Sachs se potýká s poklesem tržeb z obchodování již pět let v řadě a od roku 2009, kdy v této oblasti stanovila rekord na Wall Street, propadly tržby z obchodování za rok 2014 na 15,2 mld. dolarů, tj. méně než polovinu a minimum od roku 2005.

Horší tradingovou divizi statečně kompenzovala oblast investičního bankovnictví, která za první tři kvartály roku zaznamenala 17% nárůst výnosů. Banka si podle Bloombergu udržela v loňském roce prvenství v poradenství při M&A a IPO. Závěrečný kvartál byl už ovšem slabší a přinesl meziroční 16% pokles příjmů z investičního bankovnictví, první za déle než dva roky.

„Jsme spokojeni s tím, jak jsme si vedli v průběhu roku, který provázely smíšené ekonomické i finanční podmínky,“ uvedl přesto k výsledkům výkonný ředitel banky Lloyd Blankfein. „Hloubka naší světové klientské základny a udržovaná disciplína v oblasti nákladů a správy kapitálu umožnila poskytnout našim akcionářům solidní návratnost,“ dodal CEO s tím, že do budoucna banka očekává lepšící se kondici světové ekonomiky, potažmo „lepší příležitosti“ v roce 2015.

Výsledkům Goldman Sachs tento týden předcházela čísla JPMorgan, Citigroup i Bank of America, která analytiky zklamala, především v důsledku neblahého dopadu zvýšené tržní volatility na trzích, propadu cen ropy a nízkých úroků na příjmy z obchodování. Zmíněná bankovní trojka zaznamenala v závěru roku nejhorší čtvrtletí co do tržeb z obchodování od roku 2011.

Akcie Goldman Sachs ke včerejšímu závěru ztrácejí od začátku roku téměř 8 %, čímž téměř smazávají loňský zisk 9,4 %. Banka loni navýšila čtvrtletní dividendu na 60 centů na akcii a za období 12 měsíců končící zářím odkoupila zpět akcie v celkovém objemu 5,6 mld. dolarů.

Sezóna bankovních výsledků za 4Q:

Zklamání na úvod: JPMorgan pod tíhou sporů a slabšího tradingu

Nejcennější americká banka a Buffettova investice zvedla zisk

Bank of America klesají příjmy i zisk. Volatilní trhy i nízké sazby

Newsletter