Goldman Sachs: Z rozvojových trhů prcháme, korunu si necháme

Na to, že koruna posílí, sází nejen mnozí menší investoři, ale rovněž i velké instituce. Vedle Citigroup a Erste Bank se jako poslední přidal americký investiční gigant Goldman Sachs. Stalo se tak i přesto, že se Goldmané rozhodli z rozvojových trhů částečně stáhnout.

V pomyslném sítu banky se vedle koruny udržel i polský zlotý a maďarský forint, tedy hlavní měny střední a východní Evropy, které by měly (vůči euru) profitovat především díky evropskému ekonomickém růstu a rychlejší inflaci. Expozici na ostatních měnách rozvojových zemí Goldman Sachs osekala, a to vinou vysokých valuací vzhledem k vývoji cen komodit. Mezi další „zachráněné“ pak patří měny vysokovýnosového prostředí, jako je turecká lira, brazilský real a indická rupie.

Podle Goldmanů se měny střední a východní Evropy mohou těšit na mnohem rychlejší vzestup inflace, než tomu bude v ekonomice eurozóny. Společná evropská měna je tak dle banky aktuálně nadhodnocená.

„Ve střednědobém rámci očekáváme další osekání expozice na rozvojových trzích s tím, jak se tamní valuace budou dostávat pod tlak vinou prostředí vyšších sazeb,“ přepisuje agentura Bloomberg slova banky.

ČNB a jestřábi se zastřiženými křídly

I přes tuto pro korunu pozitivní informaci jsme byli během včerejška svědky jejího oslabení, a to krátce až nad 26,16 za euro. Aktuálně se domácí měna obchoduje na 26,13 EURCZK.

Hlavním motorem, byť jen mírných ztrát, byl zveřejněný zápis z posledního zasedání České národní banky. Na něm guvernér Jiří Rusnok představil poměrně jestřábí pohled, když uvedl, že prognóza banky je plněna bez výjimky, tudíž by na tolik očekávané zvýšení sazeb mělo dojít dle „plánu“, a to během třetího čtvrtletí letošního roku.

Zápis z jednání ČNB: Jestřábi z rady, ovšem se zastřiženými křídly

Včerejší zápis však ukázal, že oni jestřábi z ČNB mají lehce zastřižená křídla. V dokumentu stojí, že přetrvávajícím zdrojem nejistoty je stále vývoj kurzu koruny, což se týká především uzavírání spekulativních pozic, u kterých by investoři nenalezli potřebný počet protistran. Klíčové je ale to, že tzv. úrokový „hike“ by mohl nastat později, než naznačuje prognóza, především proto, že náklady předčasného zpřísnění měnové politiky jsou stále vyšší než náklady poněkud pozdější reakce.

Tato argumentace tak poněkud ochladila optimismus ohledně vyšších sazeb. Na druhou stranu tu ale máme makrodata. ČNB v dokumentu uvedla, že „bilance rizik stávající prognózy je vychýlena lehce proinflačním směrem. V této souvislosti byl zmíněn dynamičtější růst domácí ekonomické aktivity a mezd, který se odráží v mírně vyšší hodnotě jádrové inflace oproti prognóze.“

Co se týče našeho pohledu, hlavní roli budou v dalším vývoji hrát primárně makrodata. „Proinflační tlaky v podobě rostoucí ekonomiky a zvyšujících se mezd nedovolí dlouhodobé odkládání navýšení úrokové míry, a to i přes opatrnou argumentaci znějící z bankovní rady,“ okomentoval ČNB Minutes ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés.

Do hry dat tak jako další vstoupí vývoj inflace. Její hodnoty ze červen se dočkáme již dnes. Agentura Bloomberg po květnových 2,4 % meziročně očekává mírné zpomalení na 2,3 %. Odhad ekonomického týmu skupiny Roklen pak pracuje se setrváním na 2,4 %. Jako další fundament bude dnes zveřejněna míra nezaměstnanosti za červen. Predikce Bloombergu pracuje s posunem z 4,1 % na 4 %.

Koruna by se tak dnes měla pohybovat v rozmezí 26,08 až 26,16 EURCZK. Ve dvojici s dolarem pak od 22,72 až 22,82 USDCZK.

Dolar pod tlakem zpomalujícího růstu výnosů a Donalda Jr.

Dolaru se během včerejšího dne nedařilo vinou zpomalení předchozího růstu výnosů amerických státních dluhopisů. Jak uvádí server CNBC, poměrně citelně pak americkou měnu poškodilo i zveřejnění emailové konverzace, za kterým stojí prvorozený syn Donalda Trumpa. Donald Tump Jr. na svém twitteru uvedl emailovou korespondenci ohledně nabídky ze strany Ruska, která se týkala kompromitujících materiálů tehdejší Trumpovy prezidentské soupeřky Hillary Clintonové a její spolupráce právě s ruskou vládou.  

 

Tento dokument dokazující ruskou snahu o pomoc Trumpově kampani – o kterou Donald Trump Jr. projevil evidentní zájem – tak dolar vůči euru dostal až nad hranici 1,147 EURUSD, což je jeho minimum za více než rok. Aktuálně se americká měna obchoduje na 1,1472 EURUSD.

Z hlediska zahraničních ekonomických dat bylo úterý poměrně klidné. Dnešek bude o něco zajímavější, a to především díky vystoupení guvernérky Fedu Janet Yellenové před americkým Kongresem, které bude trvat až do čtvrtka. Ve večerních hodinách pak bude zveřejněna tzv. Béžová kniha Fedu. Americká měna by se tak měla pohybovat v rozmezí od 1,138 až 1,144 EURUSD.

Newsletter