Google je 10 let na burze. Co jste možná nevěděli…

Společnost Google za dva týdny oslaví desáté výročí svého vstupu na burzu. Většina příjmů firmy je generována z reklamy. Tři produkty Googlu –  AdWords, AdSense a Checkout, tvoří zhruba 90 procent tržeb společnosti. Ty v posledním čtvrtletí dosáhly výše zhruba 16 miliard dolarů. To je spousta reklam…

V garáži u Susan Wojcicki

Stejně jako Hewlett-Packard nebo Apple, měl i Google svou první „kancelář“ v garáži v Kalifornii. V garáži Susan Wojcicki, která v současné době šéfuje YouTube. Z té firma „vyrostla“ v únoru roku 1999, kdy se přestěhovala do své první legitimní kanceláře v Kalifornii. Larry Page měl v oblasti počítačů velkou výhodu. Jeho otec Carl Page byl totiž průkopník v oblasti počítačové vědy a umělé inteligence. Získal doktorát v rodící se počítačové oblasti v roce 1965 a byl také jedním z prvních členů katedry informatiky na Michiganské univerzitě.

Primární emise akcií

Dost lidí v Silicon Valley Googlu v úvodu nevěřilo. Stephen Wozniak, spoluzakladatel Applu, dokonce řekl: „Tohle já nekoupím.“ Primární emise akcií byla zdržena kvůli technickým úskalím a její očekávaná emisní cena mezi 118 a 135 dolary byla v té době pro případ technologií astronomická. Odrazovala investory, kteří se obávali zpomalení rychlého růstu tržeb společnosti. Veřejná nabídka společnosti Google učinila z celkem tisícovky zaměstnanců okamžité milionáře.

Spoluzakladatelé Googlu Sergey Brin a Larry Page stále společnost kontrolují. Firma v dubnu letošního roku provedla u akcií typu A akciový split, v rámci něhož obdrželi investoři za každou akcii typu A jednu akcii typu C. Cena akcie tak klesla na polovinu, což zvýšilo dostupnost pro menší investory. Akcie typu C jsou však bez hlasovacích práv, díky tomu Brin a Page mohou udržovat kontrolu nad společností i přes snižující se procento ovládaných akcií.

Plány do budoucna?

Jedním z cílů společnosti je zavést připojení k internetu do všech částí světa. Google plánuje investovat více než 1 miliardu dolarů do 180 malých velkokapacitních satelitů, které budou obíhat kolem Země v nižších nadmořských výškách než tradiční satelity, a zpřístupnit tak internet všem.

Chcete si připomenout, jak Google vypadal v 90. letech? Můžete zkusit vygooglit „ Google in 1998“ a prohlédnout si první verzi vyhledavače. 

Newsletter