Google věří Evropě, nadějné „start-upy“ podpoří 100 mil. dolarů

Google Ventures, dříve investující převážně v kalifornském Silicon Valley do společností jako Uber a Nest, nyní uvádí na trh fond, zaměřený na začínající evropské podniky. Google je přesvědčen, že tento region se stane do budoucna domovem pro některé z největších technologických společností. Krok je podporou myšlenky, že Evropa dokáže udržet města jako je Londýn, Berlín a Stockholm v rolích technologických středisek. „Když vezmeme v úvahu celý svět, zjistíme, že technologický ekosystém je stále větší a silnější,“ řekl David Drummond, viceprezident Googlu pro rozvoj společnosti.

„Momentálně to nikde neplatí více než v Evropě. V každém evropské hlavním městě, které jsem navštívil, jsem viděl, jak se tyto začínající podniky sdružují a pracují na sobě. Je zřejmé, že z nich do budoucna vzejdou úspěšné společnosti,“ dodal.

Pobočka v Londýně

Nová prodloužená ruka Googlu bude mít čtyři hlavní partnery. Patří mez ně Eze Vidra, dlouhodobý manažer, který zřídil Google „areál“ v Londýně, což je pracovní prostor pro nově začínající podnikatele zaměřené na technologie; Tom Hulme, mnohonásobný podnikatel; Peter Read, další z investorů a poradce technologických společností a Avid Larizadeh, hlava britské divize code.org a spoluzakladatel Bottuca.com. Další posila týmu bude americký blogger MG Siegler, zabývající se technologiemi, který bude dočasně přestěhován do Londýna, aby jednal jako prostředník mezi novým fondem a ústředím společnosti Google. Pracovat budou z kanceláře v Clerkenwell v Londýně, poblíž oblasti zvané Silicon Roundabout. Ta je domovem pro stovky začínajících technologických skupin. Samotné investice budou však prováděny po celé Evropě.

Celý tým se bude zodpovídat Billu Maraisovi, vedoucímu Google Ventures. Ten říká, že z počátku nebylo jasné, jak velký počet investic nebo na jaký typ se bude fond v tomto regionu specializovat. „Podíváte-li se na Spojené státy, zde jsme byli ochotni investovat do každé fáze a do všech odvětví. Není to tedy o tom, kolik investic uděláme, ale o vlivu, jaký společnosti mají.“ Nový fond je menší v porovnání s některými dalšími soustředěnými na evropskou scénu start-upů.

Fondy v Evropě

V červnu Index Ventures spustil fond s objemem 400 milionů eur, věnovaný rané fázi technologických společností v Evropě. V roce 2013 zase londýnská pobočka Accel Partners uvedla stejný fond v hodnotě 475 milionů dolarů. Podle Google Ventures by původní investice 100m $ do projektu časem mohla vzrůst, ovšem v závislosti na jeho úspěchu.

Začínající společnosti by mohla přilákat možnost navázání spolupráce s firmou jako je Google, s vidinou potenciálních lukrativních akvizičních nabídek od tohoto internetového obra. Jako příklad se nám nabízí koupě společnosti Nest, výrobce inteligentních termostatů a požárních hlásičů, kterou Google převzal za 3,2 mld. $. Google Ventures do společnosti Nest investoval již v roce 2011. Že by šlo o jednoznačný záměr, tomu se Google brání. Poukazuje přitom na to, že některé z jeho portfoliových společností spolkli rivalové jako Yahoo a Facebook.

Newsletter