Gratulace do ČNB: Inflace je na dvou procentech

AKTUALIZOVÁNO – Spotřebitelské ceny vzrostly v prosinci meziročně o dvě procenta, což bylo o 0,5 procentního bodu více než v listopadu. Jedná se o nejvyšší meziroční růst cen od prosince 2012. Průměrná míra inflace v roce 2016 byla 0,7 procenta. To je nejvyšší hodnota za poslední tři roky, oznámil dnes Český statistický úřad.

Zvýšení meziroční cenové hladiny nastalo především v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje, kde u řady potravin došlo buď ke zrychlení jejich cenového růstu, nebo k přechodu v růst z listopadového poklesu. Proti listopadu vzrostly spotřebitelské ceny o 0,3 procenta. Vývoj ovlivnilo zejména zvýšení cen v oddílech potraviny a nealkoholické nápoje, stravování a ubytování, doprava.

Důležité je, že k vyšší inflaci nepomáhají pouze ceny pohonných hmot, ale vysoko se nachází i jádrová inflace a ceny potravin. Cenový růst brzdí pouze regulované ceny, uvedl Viktor Zeisel z Komerční banky. „Podle našeho odhadu v lednu inflace zvolní pod dvě procenta, ale v únoru se na inflační cíl znovu vrátí a bude se kolem něj stabilně držet. Uvolňují se tak ruce ČNB, které se tak splní podmínka pro zrušení kurzového závazku. Očekáváme, že k jeho odstranění dojde již ve druhém čtvrtletí roku,“ dodal.

„Současný vývoj dává naději na naplnění předpovědi ČNB o „přestřelení“ inflačního cíle na začátku letošního roku a následný postupný návrat k dvouprocentní inflaci shora. Realizace však předběhla časový horizont, který ČNB očekávala,“ uvedl ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés. Největší růst cenové hladiny byl v prosinci v sektoru stravování a ubytování. Pravděpodobně se tak projevuje efekt zdražování služeb související se zavedením EET, dodal Šoltés.

Vlogger Rusnok. Co řekl v historicky prvním video blogu ČNB?

Na meziroční zvyšování cenové hladiny měly v prosinci největší vliv ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje (nárůst o 3,3 procenta). Dalším v pořadí vlivu byly ceny v oddíle alkoholické nápoje a tabák, kde byly vyšší ceny alkoholických nápojů o 3,1 procenta a ceny tabákových výrobků o 6,5 procenta. Vliv na zvýšení cenové úrovně měly též ceny v oddíle doprava a v oddíle stravování a ubytování.

Konec intervencí?

Byť bylo inflačního cíle (konečně) dosaženo, rozhodně to neznamená, že ČNB při příštím zasedání, které proběhne 2.února, oznámí konec intervencí. Banka již dříve totiž uvedla, že není důležité „pouhé“ dosažení 2% cíle, společně s vhodným vývojem domácí ekonomiky, k tomu, aby bylo možné intervence ukončit, ale rovněž jeho přestřelení.

Kovanda: ČNB bude muset trhy s exitem překvapit

ČNB rovněž několikrát zopakovala, že tzv. intervenční „exit“ neproběhne v první polovině roku 2017, mnohé sázky však čekají možné překvapení odpovídající klidně i 1. čtvrtletí 2017. K tomu by mohl nahrát fakt udržení inflace v okolí 2 %, a to s jasným trendem směrem vzhůru, plus je nutné vzít v potaz i fakt, že banka nebude v rámci svého rozhodování reflektovat prodlouženou měnovou expanzi ze strany ECB. Vše tedy bude záležet primárně na inflaci a inflačním očekávání.

Sázka roku 2017? Koruna a intervenční „exit“, tvrdí banky

Newsletter