Grexit a derivátová neznalost velkých bank

S tím, jak Mezinárodní asociace pro swapy a deriváty společně s Bílým domem podporují regulaci a centralizaci obchodních pravidel pro povětšinou neregulované derivátové trhy, na hladinu vyplouvají nové informace o nevědomosti samotných bank. Jak se ukázalo, tak velké finanční domy nemají potuchy, s jakými riziky je spojena jejich expozice na derivátových trzích.

Posledním případem, jehož potenciál má sílu na to silně zahýbat s chodem současného finančního světa, je riziko spjaté s možným odchodem Řecka z eurozóny. Některé banky, které se prostřednictvím derivátů angažovaly na financování řecké ekonomiky, netuší, s jakými riziky jsou tyto instrumenty doopravdy spjaty a které spouštěče by mohly rozpoutat novou vlnu finančních nepokojů.

Jamie Wodetzki, zakladatel společnosti Exari, která se zabývá sledování rizik neregulovaných derivátových instrumentů, za takovou rozbušku označuje právě možný bankrot Helénské republiky. „Pokud by Řecko vystoupilo z eurozóny, můžeme se připravit na výzvu silného dominového efektu, který by ukázal, zda finanční systém imploduje, nebo se s tzv. Grexitem dokáže vyrovnat neprosto bez problémů,“ řekl v rozhovoru pro server Valuewalk Wodetzki. Dle něj si jak banky, tak i hedgeové fondy „teprve srovnávají v hlavě“, co vlastně v portfoliu drží a jaká je jejich skutečná riziková expozice.

Vážnost situace si uvědomují i samotní regulátoři. Na začátku letošního roku řešil Federální rezervní systém problém, které americké banky vlastní deriváty napojené na ožehavou otázku řeckého zadlužení. Debata se tehdy rozpoutala především o možném odpuštění dluhů Helénské republiky. Pokud by k tomu opravdu došlo, některé deriváty by se automaticky staly defaultní. Problémem celé situace je obzvláště netransparentnost těchto instrumentů. Většina derivátových kontraktů byla totiž uzavřeno za zavřenými dveřmi, tudíž je téměř nemožné jasně identifikovat jednotlivé strany.

Firma Exerim mám v tomto směru výsadní postavení, jelikož je hojně vyhledávána velkými bankami, ale i hedgeovými fondy, a to pro svou schopnost identifikovat rizika, se kterými jsou spjaty neregulované derivátové trhy. Sám Wodetzki spolupracuje s 12 z 20 největších amerických bank a má tak přístup k vzácným informacím ohledně správy jejich derivátových portfolií.

Řekové si draho doma půjčili na splátku dluhů

Řecké setkání s vedením MMF. Odložení splátky se nekoná

Newsletter