GS: Dolar do 2017 na paritě s eurem

Euro je na cestě k paritě s americkým dolarem, dosáhne jí do konce roku 2017, čekají analytici z investiční banky Goldman Sachs.

Euro od březnových maxim na úrovni 1,3993 dolaru propadlo o více jak 6 % a aktuálně se posouvá na dosah hranice 1,31. GS tvrdí, že aktuální pokles je pouhým začátkem dlouhodobé cesty dolů. Vyšší úrokové sazby ve Spojených státech oproti těm v eurozóně způsobí odliv peněžních prostředků do trhu s vyššími výnosy.

Goldman Sachs očekává, že během následujících šesti měsíců euro propadne k úrovni 1,25 dolaru, během roku 2015 se posune na úroveň 1,15 a do konce roku 2017 pak ještě oslabí do míry, kdy dolar dosáhne parity vůči euru, což bude poprvé od roku 2002.

„Jsme přesvědčeni, že se dynamika eura fundamentálně výrazně změnila a očekáváme cyklickou vyšší výkonnost ve Spojených státech, vyhlížíme proto dlouhodobé období slabého eura,“ uvádí GS.

Dolar nyní začíná těžit z očekávání růstu sazeb, kdy by k prvnímu zvýšení ze strany Fedu mělo pravděpodobně dojít začátkem roku 2015, což by mělo mít pozitivní dopad na výnosy tamních dluhopisů a došlo by tak k rozšíření stávající mezery mezi 10letými německými a španělskými dluhopisy, jež aktuálně nesou 0,894 % resp. 2,227 %. Pro srovnání, výnos 10letých zámořských dluhopisů činí 2,334 %.

Zámořské dluhopisy nesou nyní výrazně více než ty v evropském regionu, vůči dalším měnám ale začal dolar posilovat až v posledních týdnech. Zisky proti japonskému jenu nebo britské libře nabírá v průběhu posledního měsíce.

Vyšší úrokové sazby v zámoří učiní dolar lákavějším pro investory, už jen z jednoduchého pohledu vyšší návratnosti aktiv denominovaných v tamní měně. Výnosy dluhopisů v Evropě se mezitím dostávají stále na nižší a nižší úrovně a investoři hledají výnosy jinde, připomínají analytici.

Tomuto vývoji napomáhá i nynější očekávání v podobě zásahu ze strany ECB, která je připravena bojovat s nízkou inflací a podpořit ekonomiku možným odstartováním evropského programu nákupu aktiv. Slabší euro podporuje i Mario Draghi, který nedávno uvedl, že „podmínky pro slabší kurz eura vůči dolaru, jsou nyní mnohem lepší, než tomu bylo před pár měsíci.“

Investoři nyní zaujímají rekordní medvědí pozice na euro, hodnota čistých sázek proti jednotné evropské měně dosáhla dle údajů Komise pro termínové obchody (CFTC) 23,1 mld. USD, což je nejvyšší úroveň od června 2012.

Newsletter