Krátké korunové sazby klesly. Koruna oslabila nad 25,40 za euro a nad 23,40 za dolar. Dolar proti euru zpevnil pod 1,0850. Americká výnosová křivky se napřimuje.

GS: Rozmach americké těžby ropy zastaví půlrok u 40 dolarů

Cena americké lehké ropy WTI u 40 dolarů za barel v průběhu první poloviny roku 2015 bude faktorem, který významně zbrzdí další investice do rozmachu americké těžby ropy. V nové analýze to uvedla investiční banka Goldman Sachs, která zároveň srazila půlroční a roční výhled pro ceny ropy.

Goldman Sachs nově očekává za půl roku cenu americké ropy WTI na 39 dolarech za barel, za rok pak na 75 dolarech. Dosavadními odhady přitom bylo 65 dolarů a 80 dolarů za barel.

„Předpovídáme, že roční swap na ropě WTI musí zůstat pod 65 dolary za barel, u 55 dolarů za barel pro další rok, aby stav na trhu stlačil investice a vyvolal rebalanci na trhu,“ uvádí Goldman Sachs ke konkurenci ropného kartelu OPEC a americké těžby ropy a boji o tržní podíly.

Saúdové: OPEC těžbu nesníží ani při ropě za 20 dolarů

Spojené státy těží rekordně ropy za posledních 30 let. Výstup podpořila břidličná těžba zejména z lokalit Eagle Ford v Texasu a Bakken v Severní Dakotě. „Hledání nové rovnováhy na trhu pokračuje. K rebalanci a omezení některých investic ale bude zapotřebí, aby ceny ropy zůstaly nízko delší dobu,“ uvedla ve zprávě Goldman Sachs.

Na tříměsíčním horizontu bude dle Goldman Sachs ropa WTI obchodoval u 41 dolarů za barel, severomořská ropa Brent u 42 dolarů. Dnešní mezera na obou kontraktech je kolem 1,5-2 dolarů, Goldman Sachs předpovídá její opětovné rozšíření v roce 2016 na průměrných 5 dolarů.

Ropu uvidíme u 40 dolarů, varuje Írán k rozkolu v OPEC

OPEC po klíčovém listopadu, kdy se od něj očekával nějaký „spásný“ zásah směrem stabilizace tržních cen ropy, který ale kvůli racionálnímu konkurenčnímu boji o tržní podíly nepřišel, v minulých týdnech opakoval, že ke snížení své produkce nepřistoupí. Dodává kolem 40 procent ropy celosvětově, produkční kvóta zůstává na 30 milionech barelů ropy denně a je překračována, v prosinci na 30,24 mil. b/d dle průzkumu Bloomberg. Americká těžba dosáhla v týdnu do druhé ledna 9,13 milionu barelů denně po historickém maximu (dat EIA od roku 1983) 9,14 mil. b/d tři týdny zpět.

„Saúdská Arábie ani jiní členové OPEC dodávky neomezí. Očekáváme, že nadbytek ropy na trhu sníží až omezení americké těžby, které očekáváme pod tlakem tržních cen ve druhé polovině roku 2015,“ poznamenala Goldman Sachs. Vyčištění trhu směrem k rovnováze ale bude trvat déle, neb investiční banka očekává v první polovině roku pokračování denní nadbytku dodávek proti poptávce v rozsahu zhruba milion barelů ropy denně. Podle Kataru je ale globální nadbytek dodávek ropy dva miliony barelů ropy denně, zhruba 6,7 % výstupu kartelu OPEC.

Ceny ropy: Očekávání 20 i argument pro 80 dolarů

Podle dat z trhu těžaři ropy navýšily v prvním lednové týdnu sázky na další pokles cen ropy na maxima za poslední tři roky a na maxima vzrostla honba za zajišťovacími kontrakty.

Podle dat Baker Hughes v týdnu do 9. ledna klesl počet konkrétních průzkumných míst pro novou těžbu ropy o 61 na 1421, za pět týdnů celkem o 154. To je nejvýraznější propad od dopadů války v Perském zálivu, února roku 1991. 

Fitch srazila ruský rating. Ropa, rubl, ekonomika

Newsletter