Dolar si připisuje ztráty proti euru i proti libře. Na druhé straně zpevnil proti jenu. Důvěra amerických spotřebitelů rostla nad očekávání na 91,3 bodů. Dobrých výsledků dosahuje také index průmyslu zveřejňovaný richmondským Fedem, který vlivem vysoké produkce hlásí úbytek skladových zásob výrobních vstupů. K mírnému zlepšení došlo také v pandemií nejvíce zasaženém sektoru služeb. Solidní průběh vakcinace by dle guvernéra Fedu Powella měl urychlit návrat do normálu. Splnění dlouhodobých cílů Fedu v oblasti inflace a zaměstnanosti je ale stále v nedohlednu.
Úterý se neslo ve znamení očekávaného představení Pololetní zprávy o měnové politice pro Kongres Spojených států amerických z úst předsedy Fedu Jeroma Powella. I přes posílení důvěry spotřebitelů na hodnotu 91,3 oproti očekávaným 90 bodům je stále znát jistá dávka skepticismu v oblasti ekonomické obnovy USA. Obnova, podobně jako v dalších zemích, neprobíhá rovnoměrně napříč ekonomikou, kdy nejvíce jsou poškozeny služby. Oslabení výkonu služeb má vzhledem k vysoké zaměstnanosti v tomto sektoru citelný vliv na trh práce. Plnění cíle Fedu v oblasti zaměstnanosti je tak stále daleko. Podobně je na tom i inflace, která je stále pod 2% cílem měřeným nově jako dlouhodobý průměr. Inflace by však měla letos díky nízké srovnávací základně zrychlit. Otevření ekonomiky požene inflaci také vzhůru, byť podle Powellových slov by stále nemělo jít o dlouhodobě udržitelné zrychlení.
Vedle posílení důvěry spotřebitelů vykazuje dobré výsledky také americký průmysl, který v posledních měsících strádal vlivem nepřízně počasí. Průmyslová aktivita měřená richmondským Fedem si udržela vysoké hodnoty z ledna díky pozitivním výsledkům ve všech třech komponentech indexu – zásilky, nové objednávky a zaměstnanost. Výrobci dále hlásili postupné vyprazdňování skladových zásob, a to především v oblasti surovin a dalších výrobních vstupů. Je však patrná důvěra, že se tato situace v následujících měsících zlepší. Řada výrobců hlásila nárůst výše mezd kvůli nedostatku kvalifikované pracovní síly oproti lednovým hodnotám.
I přes výše zmíněnou nerovnoměrnost ekonomické obnovy byl představen zlepšený výhled pro letošní rok. Nejen americký, ale i celosvětový hospodářský vývoj je spojen s mnoha riziky. Mezi největší rizika patří nepřekvapivě pandemie viru COVID-19, která s sebou po celém světě nese řadu omezení. Dle Powella je klíč k návratu do normálu vysoká proočkovanost populace. V rychlosti očkování jsou Spojené státy podle serveru Our World in Data páté nejlepší na světě. Alespoň jednu dávku vakcíny obdrželo více než 13 % populace. Počty nových pacientů s virem COVID-19 pak postupně klesají.
Vedle ekonomického vývoje reagoval předseda Fedu i na otázky ohledně inflace ovlivněné plánovaným fiskálním stimulem. Ze své pozice nevidí riziko přílišného růstu spotřebitelských cen, a pokud by k tomu došlo, Fed má dostatek nástrojů, jak takový jev tlumit. Powell však očekává, že inflace bude v následujících 12 měsících o něco více volatilní. Volatilita inflace v USA vytváří pro obchodníky s dolarem zajímavé příležitosti, jelikož i jeho kurz bude vlivem této skutečnosti kolísat. Ani po představení Pololetní zprávy nepřestal dolar oslabovat a připsal si ztrátu proti euru i proti libře. I díky mírnému zlepšení v oblasti globálních rizik lze pozorovat pohyb na dolarovém úsměvu směrem dolu.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,2157 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 90,02 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,2084 do 1,2193 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,88 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,80 až 25,97 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,17 až 21,44 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.