Euro reaguje na komenty z ECB o možném snížení tempa nákupů aktiv v rámci pandemického programu už v červnu. Nehledě na komentář z ECB, ve zbytku dne vidíme rizika směrem k silnějšímu dolaru. Důvodem data za amerického trhu práce, u nichž trh čeká vytvoření cca 900 tis. pracovních míst. Překonání konsensu je rizikem vyšších US výnosů a silnějšího dolaru.

Hádanka: Zaplatí Řecko mzdy a důchody, nebo splátku MMF?

Řecký ministr financí Janis Varufakis očekává uzavření dohody s věřiteli o uvolnění zbytku dohodnutého úvěru výměnou za reformy během týdne. Atény v ní ale nepřistoupí na věci, které jsou pro levicovou vládu nepřijatelné. Varufakis to řekl v pondělním večerním rozhovoru v soukromé řecké televizi Star TV. 

„Myslím, že jsme velmi blízko. Řekněme, že je to otázka týdne,“ řekl Varufakis podle agentury AP. Podle něj ale Atény nepřekročí své „červené čáry“ a nehodlají přistoupit na další změny v důchodech ani na liberalizaci trhu práce. 

Také řecký ministr práce Janos Skurletis dnes v televizi řekl, že Atény završí jednání s mezinárodními věřiteli v nadcházejících dnech. Za konečný termín označil 5. červen, kdy má Řecko uhradit další splátku dluhu u Mezinárodního měnového fondu (MMF). 

Varufakis doufá, že Řecko bude schopno příští měsíc splatit dluh MMF a zároveň vyplatit důchody a mzdy státních zaměstnanců. Dodal ale, že kdyby vláda byla nucena volit jedno nebo druhé, dala by přednost výplatě mezd a důchodů. 

„Konec hry“. Bankrot Řecka přijde v červnu

Řecko se snaží dohodnout s Evropskou unií a MMF na uvolnění poslední části z končícího mezinárodního záchranného programu v částce 7,2 miliardy eur (téměř 200 miliard Kč). Eurozóna v březnu schválila čtyřměsíční prodloužení programu, výplatu peněz ale pozastavila do zhodnocení reformních plánů nové řecké vlády. Silně zadlužená země přitom tyto peníze nutně potřebuje k odvrácení hrozby platební neschopnosti, protože na trhy dluhopisů nemá přístup. 

Rozhovory Atén s věřiteli trvají několik měsíců, viditelný výsledek ale zatím nepřinesly. „Řešení by mělo přijít v květnu, abychom mohli vyřešit naše problémy s likviditou,“ sdělil v pondělí vládní mluvčí Gavriil Sakellaridis. Dosažení dohody na technické úrovni očekává řecká vláda do 19. května, dodal mluvčí. Do konce května by se mohlo uskutečnit mimořádné zasedání ministrů eurozóny. 

Evropská komise v pondělí i dnes uvedla, že rozhovory mezi Řeckem a jeho věřiteli se posouvají vpřed, pokrok je ale stále pomalý. Její mluvčí Margaritis Schinas dnes ale popřel zprávu řeckého listu To Vima, podle níž komise připravila návrh, v jehož rámci by Řecko mohlo mít nižší primární rozpočtový přebytek, ale zavedlo by daňovou reformu a zvýšilo spotřební daně. „Existenci žádného takového dokumentu potvrdit nemůžeme a nevíme, odkud se takové informace vzaly,“ citovala Schinase agentura Reuters. 

Řecko minulý týden uhradilo MMF dlužnou splátku 750 milionů eur. Země kvůli tomu sáhla do rezerv na účtu u MMF. 

Řekové mohou dostat „nějaké“ peníze za „některé“ reformy

Šéf Bundesbanky: Půjčky ECB řeckým bankám nejsou v pořádku

Newsletter