Halliburton +40 %. Spanilá jízda na silném růstovém příběhu?

Jeho akcie letos svým růstem pětinásobně překonávají růst indexu S&P 500. Od začátku roku posílily o 40 procent a přesto – analytici titulu stále věří. Halliburton, klíčový globální dodavatel technologií pro těžební průmysl a americká jednička na poli vybavení pro těžbu ropy a plynu z břidlic, je podle nich firma s pevným fundamentem a solidními vyhlídkami.

Akcie Halliburtonu od začátku roku plynule rostou, ke včerejšímu závěru o 40 procent a bezpečně tak za sebou nechávají většinu titulů pokrývaných indexem S&P 500. Ten je letos zatím o více než 7 procent silnější, Halliburton se skvělým růstem řadí aktuálně do nejlepší dvacítky. Korekce však není zřejmě na pořadu dne – doporučení 28 akciových analytiků z 34 oslovených v průzkumu FactSet zní stále „koupit“ či ekvivalentně „overweight“. Ze zbylých pět radí „držet“ a pouze jeden „prodat“.

Společnost v loňském roce stáhly do ztrát náklady na řešení soudních sporů ohledně ropných úniků. Halliburton byl jedním z dodavatelů zapojených do těžby ropy na plošině Deepwater Horizon, kde při explozi v dubnu 2010 zahynulo 11 dělníků, a následkem byl únik ropy, která zamořila pobřeží USA od Texasu po Floridu. V prvním čtvrtletí letošního roku se ale společnost vrátila k zisku, který dosáhl 622 milionů dolarů, 73 centů v přepočtu na akcii, po ztrátě 18 mil. USD (1 centu na akcii) ve srovnatelném období před rokem. Příjmy společnosti za první tři měsíce roku stouply o 5 procent na 7,35 miliardy dolarů.

Nejlepší startovní pozice

„Halliburton je nejlépe postavena v rámci sektoru ropných těžebních technologií a to z hlediska příjmů, marží a růstu návratnosti pro několik dalších let,“ domnívá se analytik Jefferies James Wicklund, který v červnu zvýšil cílovou cenu na titul o dolar na 79 USD (Halliburton se dnes obchoduje nad 71 dolary). Ačkoli má firma výborně si vedoucí konkurenty, její strategie se vyvíjí v souladu s makroekonomickým výhledem, což se projevuje silnými výsledky, podotýká. „Halliburton má nejvyšší návratnost kapitálu v sektoru, a ačkoli ve srovnání marží je zatím dvojkou, ty se dále zlepšují.“

Není od věci připomenout, že Halliburton podniká v sektoru často zmítaném geopolitickými konflikty v různých oblastech světa. Trh s ropou totiž spolehlivě funguje globálně. V letošním roce doposud stojí za zdražením ropy a zemního plynu ukrajinská krize, respektive obavy z přerušení ruských dodávek na Západ přes Ukrajinu, a také občanská válka v Iráku, která již zasahuje Sýrii a Írán. Lze podotknout, že odeznívání obav může snadno vést k propadu cen ropy, ropných produktů a plynu, stejně tak lze ale (s trochou nadsázky) podotknout, že nějaký ten důvod k obavám v geopolitické rovině se v dnešním světě, zdá se, najde vždycky.

První vývoz ropy z USA po 40 letech

Nárůst americké produkce ropy a plynu získal podporu širokého politického spektra a dokonce letos vedl k uvolnění regulace pro vývoz suroviny za hranice Spojených států. Změna v tomto politickém postoji může být rizikem pro hospodaření společnosti v dlouhodobém horizontu, bezprostředně však zřejmě nikoliv. Embargo na vývoz ropy (nikoli ropných produktů) v reakci na omezení dodávek z Blízkého východu uvalila americká vláda v roce 1973. Teprve nedávno Obamova administrativa pravidlo uvolnila, když podle WSJ povolila společnostem Pioneer Natural Resources a Enterprise Product Partners dodávat zahraničním zákazníkům určitý typ ultralehké ropy.

Zájem o vývoz ropy z USA roste v důsledku rozmachu těžby z břidlicových hornin. Halliburton je na trhu technologií pro hydraulické štěpení v USA jedničkou, potýká se však s rostoucí konkurencí nových hráčů. Převis nabídky tlačí na pokles cen a jednou z cest „protitlaku“ je tak stlačování nákladů. Těžba z břidlic přesto zůstává silným hnacím motorem.

SocGen: Válka v Iráku vyžene ropu k 150 dolarům. Kde konflikt vytváří příležitosti?

Newsletter