Hampl (ČNB): Pokud by hrozila deflace, chci ještě slabší korunu

AKTUALIZOVÁNO – Devizové intervence, které Česká národní banka zavedla v listopadu 2013, fungují a inflaci drží dole příznivé jevy, především nízké ceny energií. Bez těchto vlivů by inflace byla v tolerančním pásmu okolo našeho cíle, v rozhovoru pro dnešní E15 to řekl viceguvernér ČNB Mojmír Hampl.

Významnou část podstřelování inflačního cíle v loňském i letošním roce mají podle Hampla na svědomí příznivé jevy, jako je z historického hlediska stále utlumený vývoj cen energetických surovin, hlavně ropy či plynu. „Odhadujeme, že bez těchto vlivů by už dnes inflace byla někde v tolerančním pásmu okolo našeho cíle – byla by o 0,6 či 0,7 procentního bodu výše,“ dodal viceguvernér.

Teď se však akutně podle něj objevuje riziko, že by se v budoucnu mohly začít nepříjemně destabilizovat inflační očekávání v ekonomice, a to očekávání firem i domácností. A to by bylo nebezpečí, na nějž už by ČNB musela v zájmu naplňování svého mandátu reagovat.

Kolik si v roce 2015 vydělali členové rady ČNB?

Hampl také řekl, že ČNB neměla a nemá žádný strop pro devizové intervence. A pokud má být kurzový závazek skutečně nepodmíněný, a tedy zcela důvěryhodný, ani jej logicky mít nemůže. „Ztráty z držby devizových rezerv jsme systematicky vytvářeli už před zavedením kurzového závazku v roce 2013. Záporný kapitál jsme měli více než deset let. Pokud kurz udržitelně posiluje a ekonomice se daří, vytváří ČNB zcela logicky ztrátu. Čili až jednou kurzový závazek opustíme a vrátíme ke stavu před rokem 2013, kurz bude zřejmě opět udržitelně posilovat. A pak bude ČNB opět vykazovat ztrátu z držby devizových rezerv,“ naznačil Hampl.

Příchod dvou nových bankéřů do rady ČNB, Vojtěcha Bendy a Tomáše Nidetzkého, se postoj k devizovým intervencím dle Hampla nezmění. „I když se to tak mnohým nezdá, měnová politika je docela konzervativní disciplína s velkou setrvačností. Většinou v ní evoluce vítězí nad revolucí. Předpokládám tedy, že tak jako běžně v minulosti se bude měnová politika upravovat v první řadě podle očekávaného hospodářského a měnového vývoje,“ řekl viceguvernér.

 

Prosíme o Váš názor! Spustili jsme pro Vás portál Roklen24.cz v novém designu, s novým obsahem. Jak se Vám líbí? Odpovězte nám na několik otázek! Děkujeme!CHCI ODPOVĚDĚT

Newsletter