Havíři z OKD hrozí kvůli Paskovu stávkou

Odboráři Dolu Paskov dnes vyhlásili stávkovou pohotovost, která potrvá do konce dubna. Důvodem jsou kroky vedení černouhelné společnosti OKD směřující k trvalému uzavření Dolu Paskov. V dole pracuje zhruba 1700 zaměstnanců, firma chce důl zavřít letos.

„Tyto kroky jsou bohužel vedeny bez rozhodnutí představenstva OKD o definitivním uzavření Dolu Paskov, které je podmínkou pro vznik uplatnění práv zaměstnanců ze sociálního programu. Naším cílem je vyřešit situaci sociálně smírnou cestou do 30. dubna, kdy v tomto čase bude již nutné řešit zaměstnance úseků příprav a ostatních návazných činností,“ uvedl předseda odborů Dolu Paskov Rostislav Palička.   

Palička upozornil na to, že zaměstnanci na Dole Paskov pracují již od roku 2013 v naprosté nejistotě a pracovní atmosféra mezi zaměstnanci se stále zhoršuje.

Šéf OKD: Do tří let propustíme polovinu zaměstnanců

Generální ředitel OKD Dale Ekmark na začátku února řekl, že OKD do tří let propustí polovinu zaměstnanců, což je asi 5000 až 6000 lidí. Ministerstvo průmyslu ale včera uvedlo, že vedení OKD tuto informaci vzalo zpět a nové číslo oznámí do měsíce. I s pracovníky dodavatelských firem nyní v OKD pracuje asi 12 tisíc lidí.

Vlastníkem OKD je společnost New World Resources (NWR), která ve středu ráno před otevřením trhu oznámí výsledky za loňské 4. čtvrtletí a celý rok 2015. Josef Němý z Komerční banky očekává mírný růst tržeb díky výraznému zvýšení objemu prodejů energetického uhlí, ukazatel EBITDA by však mohl být v mínusu. „Předpovídáme velký odpis majetku z důvodu plánovaného snížení objemu ekonomicky vytěžitelných uhelných rezerv, což by mělo způsobit hlubokou čistou ztrátu,“ dodal Němý, který připomněl, že za vysokým čistým ziskem ve 4. čtvrtletí roku 2014 stál obří účetní zisk z tehdejší restrukturalizace.

Plán restrukturalizace OKD je na vedení společnosti

Newsletter