„Hike“ v květnu? Ring volný pro analytiky

Bankovní rada České národní banky čeká na další vývoj, úrokové sazby včera ponechala beze změny. Základní úroková sazba tak zůstává na 1,75 procenta. Pro toto rozhodnutí hlasovalo pět centrálních bankéřů, dva jestřábi byli pro růst sazeb o 25 bazických bodů. Jakou optikou viděli včerejší jednání ekonomové a analytici? 

Podle analytika skupiny Roklen Jana Berky vyznělo celkově zasedání ČNB spíše v neutrálním duchu, čemuž nejlépe odpovídala zanedbatelná reakce kurzu koruny. „Potvrzuje se, že se centrální banka, podobně jako americký Fed, vydala na dráhu vyčkávání, kde se ke slovu vedle klíčových vnějších faktorů (především ekonomické zpomalení sousedů) dostávají i vnitřní (oproti prognóze slabší spotřeba domácností a pomalejší dynamika mezd),“ poznamenal Berka. 

„Dle našeho názoru se letos dočkáme alespoň jednoho kola navyšování sazeb. První možný termín, který nevyloučil ani sám Rusnok, je květen. K tomu, aby úroky vzrostly, však bude potřeba proinflačních faktorů, jako je slabší kurz koruny (nečekáme, že by se CZK citelně posunula dle odhadu prognózy ČNB směrem k hodnotám 25,20 za euro),“ míní Berka, podle nějž bude také potřeba, aby alespoň částečně odezněly ty protiinflační, zejména zahraniční. Pokud se tak nestane, je možné že bankovní rada posune první letošní „hike“ dále do druhé poloviny roku.

Také hlavní ekonom ING Bank pro ČR Jakub Seidler míní, že Rusnokova konference působila neutrálně. Růst sazeb v květnu, kdy bude mít bankovní rada k dispozici novou prognózu, podle něj prozatím nelze vyloučit. Zejména z titulu pomaleji posilující koruny, jelikož současná prognóza ČNB čekala průměrný kurz koruny ve 2. čtvrtletí ve výši 25,17 EURCZK , což velmi pravděpodobně nenastane. „Aby k růstu sazeb na příštím měnovém jednání došlo, bylo by však zapotřebí, aby se ekonomické ukazatele přicházející v následujících týdnech začaly postupně zlepšovat a mírně tak odezněla rizika plynoucí z vývoje globální ekonomiky,“ míní Seidler.

 

Základní scénář analytiků České spořitelny zůstává beze změny. „I nadále očekáváme pro letošní rok jedno zvýšení sazeb, ke kterému by mohlo dojít ve 3. čtvrtletí, nejpravděpodobněji pak v srpnu. Stále silná inflace a slabý kurz koruny ale posouvá riziko směrem ke zvýšení sazeb v květnu. Oproti prognóze ČNB očekáváme slabší kurz koruny, který tak zvýší potřebu zvednout sazby,“ uvedl analytik České spořitelny Jan Žemlička. To ale staví na předpokladu, že se uklidní vývoj ve světě a nedojde k divokému brexitu nebo eurozóna nespadne do recese. Pokud by k tomu došlo, ponechá ČNB sazby beze změny, či by je mohla dokonce i snížit, pokud by byl negativní šok výrazný, doplnil.

Analytička Raiffeisenbank Eliška Jelínková se domnívá, že cyklus zvyšování úrokových sazeb v Česku se blíží ke svému vrcholu. V novodobé historii se bude jednat o třetí nejkratší cyklus utahování měnové politiky ČNB. Základní sazba se pravděpodobně ani nestihne normalizovat. Její úroveň z období před globální finanční krizí je v tomto hospodářském cyklu zřejmě nedosažitelná. Nízké úrokové sazby se stanou novým normálem a to nejen v Česku.

Dvoutýdenní repo sazba (2T repo sazba) zůstává na 1,75 %, diskontní sazba na 0,75 % a lombardní sazba na 2,75 %.

„Podle našeho názoru by ČNB měla zvýšit sazby, dokud to domácí ekonomická situace dovoluje, aby se co nejvíce přiblížila k rovnovážné úrovni. Bankovní rada by poté měla v případě potřeby o to větší manipulační prostor pro nastartování ekonomiky,“ míní Jelínková. Již v průběhu tohoto roku očekává zpomalení inflace i tuzemské ekonomiky, čímž se prostor pro zvýšení sazeb uzavře. „Odhadujeme, že v následujících letech by měl uvedený vývoj přetrvávat, což vyvolá potřebu podpořit ekonomiku. Proto předpokládáme, že se bankovní rada rozhodne přistoupit ke snížení úrokové sazby hned v prvním pololetí roku 2020,“ dodala.

„Bankovní rada ČNB rozhodla podobně jako na počátku března ECB a minulý týden Fed o ponechání stávajících úrokových sazeb. To znamená, že pokračující vysoký růst reálných mezd, relativně slabší koruna, zpomalování růstu německé ekonomiky a nejistoty ohledně brexitu jsou vyváženy pozitivním vývojem ostatních fundamentálních ukazatelů české ekonomiky. S pokračující divergencí kurzu koruny s aktuální prognózou ČNB budou očekávání o zvýšení sazeb reálnější,“ říká Jiří Schwarz, člen dozorčí rady Expobank CZ.

„My se stále držíme naší prognózy, že centrální banka letos ještě dvakrát zvýší sazby s tím, že poprvé se tak stane na květnovém zasedání. To nevyloučil na tiskové konferenci ani guvernér Rusnok. Nicméně naše prognóza stojí na předpokladu oživení v eurozóně a vyřešení problému s brexitem,“ uvedl ekonom Komerční banky Viktor Zeisel. Dodal, že bez projasnění situace k dalšímu utahování měnové politiky dojde těžko. V tomto smyslu se vyjádřil i guvernér Rusnok na tiskové konferenci. Nechce zvyšovat sazby, dokud nebude mít slušnou jistotu, že své rozhodnutí nebude muset brzy revidovat. 

Newsletter