Historické setkání v Singapuru ve stínu inflace?

Celosvětové dění má dnes společného jmenovatele – historickou schůzku amerického prezidenta Donalda Trumpa s vůdcem KLDR Kim Čong-unem v Singapuru. Státníci na závěr summitu podepsali společné prohlášení. Výsledek schůzky dnes na devizových trzích mohou zastínit údaje o americké inflaci. A dnes také začíná dvoudenní zasedání FOMC. Zítra ve 20:00 SELČ se pravděpodobně dozvíme, že v USA letos podruhé porostou sazby.

Podle informací televize CNN má podepsaný dokument také zajistit pokračování rozhovorů mezi zeměmi. Kim Čon-un oznámil, že svět uvidí výraznou změnu, prý začíná „nová éra“. Podle Trumpa bude pokrok bude velmi rychlý. Slíbil, že svého protějška pozve do Bílého domu. „Jsem velmi hrdý na to, co se dnes odehrálo. Náš vztah se Severní Koreou a Korejským poloostrovem bude jiný než dřív,“ prohlásil Trump.

 

 

Setkání v Singapuru může na trzích „zastínit“ americká inflace. Index spotřebitelských cen by měl v květnu v USA dle konsenzu zrychlit meziroční růst na 2,8 procenta z dubnových 2,5 procenta. Jádrová inflace pak na 2,2 procenta z dubnových 2,1 procenta. V Německu bude zveřejněn index ekonomického sentimentu od ekonomického institutu ZEW. 

Výsledek schůzky se na devizových trzích zatím výrazněji neprojevuje. Euro se včera krátce dostalo nad úroveň 1,1800 EURUSD a dnes ráno je kurz na 1,1757 EURUSD, dolarový index se nachází na hodnotě 93,75 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí 1,1738 až 1,1849 EURUSD.*

Domácí květnovou inflaci včera oznámil Český statistický úřad. Podle údajů statistiků dosáhl v květnu meziroční růst cenové hladiny hodnoty 2,2 procenta. Inflace se tak po několika měsících vrátila lehce nad dvouprocentní cíl ČNB. Po očištění o primární dopady změn nepřímých daní se spotřebitelské ceny v květnu meziročně zvýšily o 2,1 procenta.

Tomáš Holub, ředitel sekce měnové ČNB uvedl, že zveřejněná data jsou mírným proinflačním rizikem stávající prognózy ČNB, podle které zůstávají domácí inflační tlaky silné. Projevuje se v nich výrazná mzdová dynamika v podmínkách rychlého růstu české ekonomiky. Tyto tlaky se sice budou postupně zmírňovat, slábnout však bude i protiinflační působení dovozních cen. Do nich se v letošním roce nadále promítá předchozí posílení kurzu koruny. 

Podle ekonoma skupiny Roklen Michala Šoltése otevírá návrat inflace nad inflační cíl ČNB prostor v pokračování s normalizací měnových podmínek. Druhé letošní zvyšování sazeb by mělo přijít již v létě. „Vysokou pravděpodobnost přikládáme možnosti, že se tak stane již při první možné příležitosti na konci června. K dřívějšímu zvýšení sazeb přispívají i neúspěšné slovní intervence některých členů bankovní rady v minulém týdnu, které se pravděpodobně minuly účinkem, když nepřinesly žádné výrazné posílení koruny,“ poznamenal Šoltés.

Koruna oznámení inflace posilovala vůči euru a dostala se pod úroveň 25,70 EURCZK. Aktuálně se obchoduje na 25,63 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,63 až 25,73 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,69 až 21,86 USDCZK.*

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter