Euro navyšuje zisky proti dolaru a překonalo hranici 1,1800 EURUSD. Posilují i procyklické měny. Měny regionu drží ztráty, jediná koruna je smazala na úroveň otevírací ceny kolem 25,65 za euro.

Hlad po investičních klenotech roste. Barevné diamanty na rekordech

Ceny nejkvalitnějších růžových diamantů podle agentury Reuters vykazují od roku 2005 průměrný roční růst o 14 procent. Analytici se ale shodují, že ceny porostou ještě rychleji.

Australský důl Argyle, který produkuje přes 90 % všech růžových diamantů, má být kvůli klesající výtěžnosti uzavřen již v roce 2021. Podle Fancy Color Diamond Indexu největší růst za poslední rok zaznamenaly modré diamanty. Za letošní první čtvrtletí zhodnotily o 1,9 % a meziročně o 5,7 %. Většina barevných diamantů se zasazuje do investičních šperků a podle ALO diamonds prodeje těchto klenotů v Česku meziročně vzrostly o 20 %.

Extrémní vzácnost a rostoucí poptávka

O investiční klenoty s barevnými diamanty je nebývalý zájem. Hlavním důvodem je dlouhodobý růst cen. Popularitu ale významným dílem zvyšují i stále častější zprávy o dražbách, během kterých změnily majitele nejhodnotnější klenoty této kategorie. Za uplynulý rok nejvíce zvýšily svoji cenu modré diamanty. V dlouhodobém horizontu se ale vede velmi dobře všem žádanějším barvám. Podle Fancy Color Diamond Indexu během uplynulých 8 let cena modrých vzrostla o 70 %, žluté zhodnotily o 90 % a růžové dokonce o 180 %.

„Současná poptávka po růžových diamantech výrazně převyšuje nabídku. Většina těchto extrémně vzácných kamenů bývá zamluvena ještě před vytěžením. Získání růžových diamantů je pro klenotníky velmi obtížné a vyžaduje velmi dobré kontakty po celém světě. ALO diamonds je jedno z mála klenotnictví, které do investičních šperků zasazuje žluté, modré, zelené a růžové diamanty. Byli jsme dokonce vůbec první, kteří vyrobili český šperk s přírodně růžovým diamantem,“ uvádí Alojz Ryšavý, klenotník a majitel ALO diamonds.

Barevné diamanty jsou četností výskytu opravdové výjimky. „Jen jeden z 10 tisíc vytěžených diamantů je barevný. Abyste získali modrý diamant, musíte vytěžit 200 tisíc diamantů,“ dodal Ryšavý.

Ceny růžových diamantů porostou ještě rychleji

Trh s růžovými diamanty se musí v příštích čtyřech letech vypořádat s omezováním dodávek drahokamů až na pouhou desetinu současného množství. Investoři, obchodníci, klenotníci i výrobci investičních šperků z celého světa upínají pozornost k západní Austrálii, kde se nachází klíčový důl Argyle. Důl je otevřen od roku 1983 a v poslední době produkuje stále méně diamantů. Těžařská společnost Rio Tinto proto plánuje jeho zavření již v roce 2021.

„Rostoucí poptávka a snižující se produkce v dohledné době neodvratně zrychlí růst cen růžových diamantů. Podobný vývoj již zaznamenávají třeba tanzanity, jejichž jediné naleziště produkuje stále méně kamenů, a v rámci několika let se počítá s ukončením těžby,“ dodává Ryšavý.

Investovat se dají statisíce i miliardy korun

Současný rekord v kategorii nejdražší vydražený šperk na světě drží od letošního dubna růžový diamant Pink Star zasazený do velmi jednoduchého prstenu. Kupce za tento investiční klenot zaplatil v přepočtu zhruba 1,8 miliardy korun. 

Rekordy padají. Tento prsten si může dovolit je málokdo

Newsletter