Na zahraničních trzích pozorujeme lehký výprodej dolaru proti euru a proti procyklickým měnám. Měny regionu v zisku. Koruna zpevňuje pod 25,55 za euro.

Hlavolam z amerického průmyslu: Silný listopad, varovný výhled

Nesnadno čitelný vzkaz vysílají dnešní data z amerického průmyslu. Zatímco statistika za listopad je nečekaně silná a poprvé překonává úrovně konce roku 2007, tedy doby před pádem americké i světové ekonomiky do finanční krize 2008 a následné recese, výhled aktivity ve firmách pro prosinec a další nejbližší měsíce v podobě respektovaného newyorského Empire indexu je varováním.

První z dnes zveřejněných amerických údajů ve 14:30 byl silně negativní. Aktivita v průmyslu v oblasti New Yorku, zachycená respektovaným indexem tamního Fedu, pro prosinec propadla z 10,16 na minus 3,58 bodu, když očekáván byl naopak růst na 12,4 bodu. To je nejvíce mdlá aktivita v regionálním průmyslu za poslední dva roky, první minusová hodnota od ledna 2013. Hodnoty nad nulou znamenají expanzi v odvětví, záporné hodnoty naopak útlum.

Vedle mírného zhoršení hodnocení zaměstnanosti jsou pozornost budící očekávání firem pro další půlrok (pokles dílčího indexu na 38,58 z 47,61 bodu) a doslova alarmující pak nové objednávky, kde se očekávání firem v podobě dílčího indexu dostalo do záporu -1,97 z listopadových kladných 9,14 b. Nepřesvědčivý je i vývoj rozpracovaných zakázek.

Newyorský regionální index patří mezi první vlaštovky, vypovídající o výkonu amerického průmyslu za prosinec a pohled to není povzbuzující.

Výhledový index silně kontrastuje se statistikou amerického průmyslu za listopad. Místo očekávaného 0,7% meziměsíčního růstu se dostavilo takřka dvojnásobné 1,3% tempo, navíc byl říjen revidován z -0,1 % na +0,1 %. Za listopad poskočilo na 80,1 %, maximum od března roku 2008, ze 79,3 % po revizi také využití kapacit v americké ekonomice. Očekáváním bylo pouze 79,4 %.

Listopadový vzestup průmyslové výroby je nejsilnější od května roku 2010. Prudký nárůst ve výrobě s podporou utilit brzdí výkon těžby, související i s propadem cen ropy.

Využití kapacit je bedlivě sledováno Fedem, který z něj dovozuje, kam ještě ekonomika může růst bez přetavení do vzestupu inflace. 

Newsletter