Hledání nového Zuckerberga

Období léta se pro většinu mladých lidí nese ve znamení odpočinku. Ti pilnější si najdou brigádu a ti nejpilnější se vrhnou rovnou na podnikatelský plán. Právě druhá zmiňovaná skupina může využít speciální program EXPLO Startup, který podporuje mladé lidi ze základních a středních škol prostřednictvím pořádání podnikatelského tábora.

Vzhledem k tomu, že u nejmladší generace postupně roste zájem o vlastní podnikatelskou činnost, rozhodla se nezisková vzdělávací společnost EXPLO rozjet pořádání letního kempu, kde mají podnikavé děti možnost získat první cenné informace o samotném byznysu, stejně tak i první finance k jeho realizaci. Tábor je umístěn v prostorách Wellesley College poblíž Bostonu a zúčastnit se ho může v podstatě každý student z celého světa. Jedinou podmínkou je zaslání průvodního dopisu, na jehož základě jsou pak vybírání jednotliví účastníci.

Faktem je, že „přijímací“ proces je poměrně silně selektivní. V letošním roce se dvoutýdenního programu zúčastnilo pouze 14 mladých podnikavců. Jejich účast je do toho navíc podmíněna školným ve výši 4 tisíc dolarů.

Investované prostředky se však dozajista vyplatí. Účastníci tábora získají informace o tom, jak rozjet svůj vlastní byznys a jak nalákat investory. „Děti k nám přichází s velkými nápady a my jim je pomáháme rozvíjet. Díky našemu programu mají možnost získat potřebné podnikatelské základy a dovednosti, které jim venku ve světě bezpochyby pomůžou k dosažení jejich cíle,“ popsal pro server CNBC cíl programu jeho vedoucí Elliot Targum.

Letošního roku se účastnil například Jadon Cochran a Teddy Siker, mladíci, kteří vytvořili vlastní aplikaci podporující třídění odpadů. Její uživatelé se jednoduše vyfotí při tom, když třídí odpad či provádí jinou činnost podporující kvalitu životního prostředí. Za to poté získají body, které je možné směnit například za kávu či videohru.

Zájem ze strany velkých hráčů

Vzhledem k tomu, že vedení velkých světových společností má obrovský zájem v oblasti hledání mladých talentů, akce jako EXPLO startup jim rozhodně neuniká. Tábora se učastnili známí podnikatelé jako Kevin Systrom, zakladatel Instragramu, či Jonah Peretti, výkonný ředitel mediální společnosti BuzzFeed.

Tábor je pojat zábavnou formou, ale obsahuje i odborné přednášky. Jednu takovou vedl například Isaiah Kacyvenski, bývalý profi hráč amerického fotbalu, který se nakonec stal podnikatelem. Poté, co dostudoval Harvard Business School, rozjel vlastní byznys ve firmě mc10, který se zabývá výrobou elektroniky pro sportovní a zdravotní účely.

„V podnikatelském prostředí existuje mnoho příběhů o úspěšných podnikatelích. Za každým z nich však stojí nějaký proces a obětování. Mladí lidé si musí uvědomit, že realizace projektu vyžaduje velké množství tvrdé práce,“ míní bývalý fotbalista.

Úspěchy

Program EXPLO startup má za sebou již tři úspěšné roky konání. Za tu dobu prošlo jeho „rukama“ mnoho mladých lidí, kteří nakonec svého podnikatelského cíle opravdu dosáhli. Dvanáct z bývalých účastníků se letos umístilo v seznamu magazínu Forbes, který monitoruje 30 nejúspěšnějších podnikatelů pod 30 let. Jedním z nich je i Jay Kaplan, zakladatel společnosti Synack, která se zabývá otázkou kyber zabezpečení.

Úspěchu dosáhl i Grant Goodman. Ten se díky získaným zkušenostem z kempu vrhl na programování aplikací pro systém Apple iOS. Několik jeho výtvorů zaujalo zástupce nakousnutého jablka natolik, že mu ve své společnosti nabídli rovnou dvě stipendia, včetně účasti na technologické konferenci světové úrovně, World Developers Conference, jež se koná v San Francisku.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter