Hliníkář Alcoa zahájil americké výsledky. Nemastně, neslaně

(Rozšířeno 22:56) Tradiční startér americké výsledkové sezóny, obří producent hliníku Alcoa, tentokrát vystřelil s neohlušujícími decibely a za sebou zanechal spíš nějaký ten dým. Firma uprostřed organizační a pro její budoucí život klíčové proměny zaostala tržbami při překonání odhadů analytiků a ekonomů ziskem. Na obvyklý zvučný začátek amerických výsledků to ale nemá…

Zisk na akcii Alcoy dosáhl 28 centů, nad konsensem 26 centů. Tržby svým kvartálním objemem 5,82 miliardy dolarů zaostaly za očekáváním 5,94 miliardy dolarů. Akcie odpověděly 3% poklesem po závěru běžného amerického obchodování. Celkově Alcoa dosáhla zisku 195 milionů dolarů či 14 centů na akcii po ztrátě 178 milionů či 16 centů na akcii před rokem. Meziroční růst tržeb dosáhl 6,7 %.

1Q v USA: Vrásky firem, úsměv investorů?

Budoucnost i proto jasně a výsledky úspěšně vidí šéf firmy Klaus Kleinfeld. „Zejména v upstreamu je naše výkonnost rekordní. Skvělé, prostě skvělé čtvrtletí a velmi solidní výsledek i v downstreamu,“ nechal se slyšet. Transformace firmy dle něj probíhá velmi rychle a ta si vytváří nové příležitosti v leteckém i automobilovém průmyslu.

V březnu Alcoa oznámila akvizici firmy RTI, aby posílila právě v leteckém průmyslu. Krok navazuje na loňské převzetí britské Firth Rixson a jeho výsledkem je posílení titanových a zinkových dílů pro letadla a letecké motory. Za celý letošek Alcoa očekává v této oblasti až 10% růst prodejů. Celkově Alcoa potvrdila letošní výhled, vyslovený v lednu. Růst globální produkce aut odhaduje mezi 2 až 4 %, růst o 5 až 7 % pak u komerčních nemovitostí v celosvětovém měřítku, o 2 až 3 procenta u produkce obalů. To je indikátor, svědčící o růstu obchodní výměny ve světě.

V lednu Alcoa předpověděla letošní 7% růst světové poptávky po hliníku. Akcie jsou od počátku roku níže o 13 procent. 

Newsletter