Hořkosladká nálada českého průmyslu. Firmy nestíhají nové objednávky

Klíčové body

  • Index PMI českého průmyslu v lednu dosáhl 57 bodů. Spolu s prosincem jde o nejlepší výsledek od dubna 2018.
  • Koruna zpevňovala proti euru, opět se podívala pod 26,00 za euro.
  • Zpoždění průmyslových dodávek v eurozóně tlačí na ceny.
Zdroj: Depositphotos

Index PMI českého průmyslu dosáhl v lednu 57 bodů, což je nejlepší výsledek od dubna 2018. Koruna vlivem pozitivních zpráv a vyšších tržních sazeb zpevnila pod psychologickou hranici 26,00 za euro. Zpoždění s dodávkami v průmyslu a rostoucí ceny vstupů tlačí na evropské ceny. V České republice jsou výrobci opatrnější, rostoucí ceny vstupů nepřenáší v plné výši do prodejních cen. Euro i přes pozitivní výsledky PMI v eurozóně oslabilo proti dolaru. Vliv velmi mírné revize indikátorů průmyslu nepřebil dopady výsledku německého maloobchodu.

Index nákupních manažerů v českém průmyslu (PMI) v lednu dosáhl 57 bodů. Tento výsledek je spolu s prosincovým, který dosáhl rovněž 57 bodů, nejlepším výsledkem od dubna 2018. Pro srovnání, PMI v lednu 2020 dosáhl 45,2 bodů, přičemž  hranice 50 bodů odděluje fázi kontrakce a expanze. Lednový výsledek je tak odrazem zlepšení situace v českém průmyslu, kterému pomáhá prudký nárůst počtu nových objednávek a s ním spojené posílení průmyslové aktivity a produkce firem rostoucí nejrychleji od června 2018. Nové objednávky a zakázky byly v lednu taženy silnou poptávkou od nových i stávajících klientů. Jejich objem byl v lednu nejvyšší za poslední tři roky.

Prudký nárůst počtu nových objednávek znovu poukázal na problémy v dodavatelských řetězcích, které by mohly v dalších měsících výrobu brzdit. Už v lednu došlo dle průzkumu společnosti IHS Markit k výraznému zhoršení dodavatelských lhůt – ty byly nejdelší od dubna roku 2020. S tím přirozeně rostl tlak na cenu vstupů, který byl nejvyšší od března roku 2017. Průmyslové firmy v ČR ale vsadily na retenční strategii a rostoucí ceny vstupů nepromítly v plné výši do prodejních cen, a ty tak rostly pouze marginálně.

Omezení na straně nabídky do českého průmyslu vnáší lehce hořkosladkou náladu. Pociťují to například automobilky, které z důvodu nedostatku vstupů omezují výrobu. Podobně jsou na tom i některé textilky, které se rovněž potýkají s nedostatkem materiálu.

Výsledek českého PMI byl každopádně lepší, než se očekávalo, což vedlo k tlakům na silnější korunu, které tak umocnily vliv vyšších tržních sazeb. Česká měna proti euru zpevnila a podívala se podobně jako minulý týden pod psychologickou hranici 26,00 za euro. Během dneška zveřejní ČSÚ první odhad vývoje HDP za čtvrtý kvartál 2020. Po silném mezičtvrtletním růstu ve třetím čtvrtletí očekáváme, že to čtvrté se vinou uzavírek doma i v zahraničí neslo ve znamení mezičtvrtletního poklesu. Takový výsledek by mohl tlaky na silnější korunu ochladit, i když vzhledem k tomu, že je již očekáván, by jeho vliv mohl být spíše omezenější co do velikosti pohybu a délky trvání.

Průmyslu se daří také v eurozóně. Průmyslový PMI dosáhl v lednu hodnoty 54,8. Jedná se tedy o sedmý růstový měsíc v řadě. Lednová hodnota je o 4 desetiny nižší než ta prosincová, ale i tak patří mezi nejlepší výsledky v posledních 2 letech. Nejvyšších hodnot indikátorů dosahovaly země se silným exportem, jako je Holandsko (58,8 bodů, maximum za 28 měsíců) a Německo (57,1 bodů). Itálie s 55,1 body dosáhla nejlepšího výsledku za více než dva roky. Horší výsledek zaznamenalo Španělsko, které se 49,3 body hlásí zpomalení.

Ceny průmyslových vstupů prudce rostou, což se patrně projeví v tlacích na vyšší evropské ceny výrobců. Celkově tak lze čekat, že už v první polovině roku budeme v eurozóně svědky vyšších cen, a to nejen na úrovni výrobního, ale i spotřebitelského sektoru. K současným specifikům cenového vývoje je totiž navíc nutné přidat efekt srovnávací základny. Do dalších měsíců bude klíčové, aby tento vývoj zvládla patřičně vykomunikovat ECB.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,2071 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 90,94 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,2048 do 1,2121 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,91 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,88 až 26,04 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,40 až 21,59 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter