Horší data, dolar v zisku. Fondy ale sází na euro

Dolar není radno podceňovat. Alespoň tak to vypadalo v závěru minulého týdne, kdy se americké měně podařilo i přes špatná data zpevnit zpět k hranici 1,202 za euro. Proč? 

Páteční posun se odehrál i přesto, že jsme se dočkali hned několika negativních fundamentů. Tím prvním byla data z trhu práce. Americké ministerstvo práce uvedlo, že v prosinci bylo vytvořeno „pouze“ 148 tisíc nových pracovních míst vyjma zemědělství (tzv. non-farm payrolls), zatímco trh čekal 190 tisíc. Tempo růstu mezd pak sice skončilo v souladu s predikcí (0,3 % m/m a 2,5 % y/y), revize předchozího výsledku však přinesla posun k nižším číslům. Horší byl poté i index ISM segmentu služeb a v neposlední řadě nesmíme zapomínat na Fed – šéf philadelphské pobočky centrální banky Harker řekl, že letos by sazby mohly vzrůst pouze dvakrát.

Když uvnitř Fedu „úřaduje“ daňová reforma

I přesto všechno, investoři nadále věří, že se Fed bude držet svého plánu celkem tří kol navyšování sazeb, přičemž to první by dle odhadu burzy CME mělo se 70% pravděpodobností přijít již v březnu. Někteří poukazují na fakt, že byť data z trhu práce skončila horší, klíčová bude až revize. Ostatně, listopadový výsledek non-farm payrolls po upravení přinesl zvýšení, a to z 228 tis. na 252 tis. nových míst. Dokonce i samotný vývoj mezd je považován za udržitelný, což rovněž podporuje vidinu postupného zvyšování sazeb.

Pokud se zaměříme na současný sentiment investorů, konkrétně na hedgeové fondy, favoritem dalšího zpevnění je však především euro. Jejich čisté týdenní sázky na posílení evropské měny vzrostly o bezmála 39 % z 92 148 na 127 868, což je zároveň nové historické maximum.

 

Dnes dolar vůči euru mírně zpevňuje k 1,200 EURUSD. Americká měna profituje z víkendového vyjádření dalších členů Fedu. Šéf sanfranciské pobočky Williams v sobotu pro Reuters řekl, že by se centrální banka měla držet plánu letošního zvyšování sazeb ve třech kolem. Argumentoval především tím, že již teď silná americká ekonomika dostane další „doping“ v podobě daňové reformy, díky čemuž bude Fed moci utahovat svou politiku agresivněji. Jeho kolegyně Mesterová z clevelandské pobočky centrální banky dokonce vidí až čtyři kola tzv. úrokového hiku.

Co se týče dnešních dat, budou zveřejněna pouze ta s malým kurzotvorným dopadem, a to spotřebitelská a podniková důvěra a maloobchodní tržby, oboje z eurozóny. V rámci USA pak promluví dva představitelé Fedu.

Koruna během pátku krátce oslabila k 25,59 za euro, poté se však vrátila zpět k hranici 25,52 EURCZK. Minulý týden byl z hlediska domácích dat poměrně slabý. Ten aktuální bude pravým opakem. Dnes se dočkáme výsledků z oblasti průmyslu, stavebnictví a zahraničního obchodu.

„Očekáváme, že data o listopadové průmyslové produkci potvrdí robustní nárůst,“ předpovídá ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés. „Dle tržního odhadu by měla průmyslová výroba růst o více než pět procent. Náš odhad 4,9 procenta je tak nepatrně konzervativnější,“ přiznal.

V dalších dnech nás čeká míra nezaměstnanosti (zveřejněná zítra), ve středu pak inflace společně s finální revizí HDP za třetí kvartál. Týden nakonec završí páteční čísla ohledně maloobchodních tržeb.

Nuda, která nevydrží

 

Newsletter