Horská ke koruně: ČNB připravena. Bránit bude hranici 25 za euro

Česká měna se po ukončení režimu kurzového závazku nedostane pod úroveň 25 EURCZK. Hlavním důvodem je to, že posílení v rozsahu dvou korun by znamenalo tlačení inflace zpět pod inflační pásmo ČNB. Banka by tak byla v situaci jako v roce 2013. Tehdy musela řešit, jak dostat inflaci zpátky do blízkosti inflačního cíle. Serveru Roklen24 to řekla hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.

„Každopádně to neznamená, že se koruna nemůže krátkodobě dostat pod úroveň 25 EURCZK. Dlouhodobější pobyt na této hranici by znamenal, že by spotřebitelé sice nakupovali zboží ze zahraničí levněji, zároveň bychom ale měli zpět situaci, kdy by ČNB musela znovu bojovat s velmi nízkou inflací,“ míní ekonomka.

„Myslím si, že během roku nebudou úrokové sazby na takové úrovni, na které by je ČNB mohla znovu použít jako nástroj,“ řekl Horská. „Opět by tak pro centrální bankéře vznikla otázka, co dělat s inflací pod procentem a zda znovu použít kurzový závazek. Sám guvernér Jiří Rusnok slíbil, že se k tomuto závazku už nikdy nevrátí a že udělá vše pro to, aby inflace zůstala u inflačního cíle,“ dodala.

Podle Horské budou centrální bankéři letos brzdit jakékoliv posílení české měny pod hladinu 26 EURCZK. „Je to racionální chování, pokud nechtějí ohrozit svůj mandát a cenovou stabilitu definovanou okolo dvou procent,“ vysvětlila.

RB k intervencím ČNB: Po exitu se může stát cokoliv

Ekonomka rovněž uvedla, že ČNB mohla už v roce 2013 zavést záporné sazby, pokud by tehdy chtěla. Podle ní to ale neudělala kvůli tomu, že v Česku jsou konzervativní střadatelé a spotřebitelé, kteří jsou zvyklí si ukládat svoje vklady a úspory pouze na běžných účtech. „Prodejte běžné populaci, že jste se rozhodli zavést záporné úrokové sazby. To by bylo z hlediska preference, komunikace, kredibility a důvěryhodnosti ČNB daleko horší. Banky by to musely převést na klienty a běžný český střadatel by opravdu křičel. Nekřičel by jenom pan prezident a někteří importéři, ale celý národ,“ dodala.

 

Co se týče načasování exitu, Horská se domnívá, že závazek skončí v době po zveřejnění březnové inflace, které je naplánované na pondělí 10. dubna. Po tomto termínu mohou být intervence ukončeny kdykoliv.

„ČNB může svolat mimořádné zasedání kdykoli. Může se rozhodnout i ve čtvrtek 6. dubna, přičemž je možné, že se bankéři rozhodnou svůj verdikt komentovat a medializovat v jakýkoli jiný den. Mohou ho totiž oznámit v kterýkoli pracovní den, tedy kdykoli poté, co přestanou intervenovat,“ míní Horská.

„Myslím si, že pár dní vůbec nebudou na trhu zasahovat. Nechají trh takzvaně ´vystřílet´, aby si spekulanti srovnali a uzavřeli pozice, našli si protistranu. Krátkodobě mohou být výkyvy v řádech více než koruny, ale pak se bavme o tom, co bude měsíc poté, co intervence skončí. V ten okamžik ČNB nastoupí a bude korigovat trend, kterým se koruna vydá,“ dodala ekonomka.

Newsletter