Hotovost králem. Jak to využít pro akcie?

Jak přežít dobu nejistoty na trzích? Třeba takovou, kdy vaše investice z jedné strany ohrožuje předlužená země odmítající splácet své dluhy a z druhé stát zastávající silný tržní dirigismus, který, jak se zdá, evidentně nefunguje?

Velcí hráči mají jasno. Nejlepší je sázka na jistotu, kterou je v tomto případě hotovost. Studie, kterou vytvořila americká Bank of America Merrill Lynch, ukázala, že manažeři spravující ty nejsilnější fondy na trhu drží bezmála 20 svého portfolia v hotovosti. Její celkový průměrný podíl se tak vyšplhal na 5,5 %, což je největší úroveň od prosince 2008, kdy svět sužovala finanční krize rozpoutaná krachem investiční banky Lehman Brothers (viz graf č.1, měřeno vůči vývoji indexu MSCI ASWI od roku 2002).

Samotná studie byla provedena v časovém rozmezí v době od 2. do 9. července, kdy na obzoru visel strach z tzv. „Grexitu“, krachu čínského akciového trhu a v neposlední řadě i tolik očekávaná normalizace amerických úrokových sazeb.

Jak ale dokáže takovou informaci využít běžný investor? Na to odpověděl Michael Hartnett, chlavní investiční stratég Bank of America Merrill Lynch. „Jakmile se průměrný podíl držené hotovosti vyšplhá na hranici 4,5 %, jde o jasný kontrariánský signál pro nákup akcií. Naopak, pokud se dostane pod úroveň 3,5 % hodnoty portfolia, měli byste zbystřit před možnými prodeji,“ přepisuje Hartnettova slova agentura Bloomberg.

Obdobný vývoj je patrný i na trhu zajišťovacích instrumentů. Proti poklesu ceny akcií se dnes brání největší počet velkých investorů opět od krizového roku 2008 (viz graf.č2).

V dánském obchodě brzy hotovostí nezaplatíte?

Hotovost umírá. Blíží se záporné úročení?

Newsletter