Hromadění hotovosti a krátkodobého dluhu. Firmy se bojí slabší ekonomiky

Klíčové body

  • Chování amerických firem naznačuje obavu ze slabší ekonomiky.
  • Pokles amerických tržních sazeb přispěl k oslabení dolaru.
  • Koruna zpevnila pod 24,40 za euro.
Zdroj: Depositphotos

Americké nefinanční podniky hromadí likviditu. Podle banky Barclays drží 6,9 bilionu dolarů ve vysoce likvidních cenných papírech a v hotovosti, což dohromady dělá zhruba 12 % všech jejich aktiv. Pokud tuto částku očistíme o likvidní cenné papíry, vidíme nárůst držené hotovosti dosahující necelých 6 % všech aktiv. Co tato situace naznačuje?

Zdroj: Barclays
Zdroj: Barclays

Na základě srovnání předpandemického trendu hromadění hotovosti banka odhaduje objem „přebytečné“ likvidity na úrovni 800 miliard dolarů. Zajímavostí je, že držená přebytečná likvidita není umístěná v likvidních segmentech s vyšším výnosem, jako jsou například fondy peněžního trhu, ale jednoduše na účtech.

Zdroj: Barclays
Zdroj: Barclays

Vedle toho Barclays vypozorovala, že firmy nabírají krátkodobý dluh, nehledě na to, že je s ohledem na tvar výnosové křivky mnohem dražší než dlouhodobý. Od začátku roku 2022 firmy nabraly 600 miliard dolarů právě v krátkém dluhu.

Zdroj: Barclays
Zdroj: Barclays

Barclays upozorňuje, že hromadění hotovosti nemusí znamenat výhled častějších zpětných odkupů či vyšších dividend. Zejména, pokud se firmy obávají ekonomického zpomalení. Rozpouštění přebytečných rezerv banka v brzké době neočekává. Emise krátkodobého dluhu může souviset s výhledem klesajících sazeb, které zlevní financování podél celé křivky. Důvodem toho může být opět nad očekávání větší zhoršení výkonu ekonomiky. Firmy jsou ochotny si za „rychlý“ cash připlatit. Očekávají totiž, že by v budoucnu měly profitovat z levnějšího, především dlouhodobějšího financování.

A vývoj dlouhého konce americké výnosové křivky zatím ukazuje, že by silnější poptávka mohla udržet výnosy na nižších úrovních, než jsme byli na začátku měsíce. Desetiletý výnos je pod 4,4 %, a je tak ve srovnání se začátkem listopadu o zhruba padesát bodů nižší. Přecenění tržních sazeb, nejdelších i středních splatností, které jsou nejvíce navázány na výhled americké měnové politiky, pak přispělo k oslabení dolaru nad hranici 1,09500 za euro. Slabší dolar, pokles tržních sazeb, amerických i evropských, pak spolu s relativně pozitivní náladou pomohl koruně ke zpevnění pod 24,35 za euro.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0941 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 103,31 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0897 do 1,1003 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,33 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,24 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,27 až 24,42 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,11 do 22,37 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times,  ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter