HSBC ždímají pokuty za manipulaci trhu

Britská banka HSBC, tržní hodnotou největší věřitel v Evropě, ziskem za třetí čtvrtletí roku výrazně zklamala. Na očekávání nedosáhla především kvůli zaúčtování dodatečných nákladů na pokuty za manipulace na měnovém trhu.

Oznámený hrubý zisk za 3Q sice meziročně mírně vzrostl na 4,61 miliardy dolarů, průměrný odhad analytiků v průzkumu Bloomberg ovšem činil 5,47 mld. USD. Banka oznámila, že vyčlenila 378 mil. dolarů jako odhadovanou částku na zaplacení pokut v souvislosti s vyšetřováním manipulace sazeb na devizových trzích, které provádí britský regulátor.

Dalších 701 mil. USD má padnout na odškodnění britských klientů. Mimo to HSBC zaúčtovala 760 mil. USD jako rezervy na krytí špatných úvěrů (v loňském srovnatelném období to bylo 1,59 mld. USD). Celkové provozní náklady banky za 3Q meziročně vystoupaly o 16 % na 11,1 mld. USD.

Banka uvedla, že spolupracuje s britskými úřady na urovnání sporu, které bude pravděpodobně zahrnovat „zaplacení vysoké finanční pokuty“. Kromě HSBC byly z manipulace forexového trhu obviněny banky Barclays, Citigroup, JPMorgan, RBS a UBS, které již s tím související náklady do svých výsledků zaúčtovaly.

Akcie HSBC na londýnském trhu zahájily obchodování až o 8 % níž, ztrátu však již téměř zcela umazaly.

Barclays podváděla investory, zní obvinění newyorské prokuratury. Akcie -5 %

Citigroup oznámila snížení 3Q zisku kvůli soudním výlohám

Fed dlouho věděl o sázkách JPMorgan, které vedly k obří ztrátě

UBS snižuje náklady a posiluje zisk, za 300 mil. EUR urovná spor v Německu

Newsletter