Hypotéky dál trhají rekordy, zájem je obrovský

AKTUALIZOVÁNO – Rekordně nízké úrokové sazby u hypoték už nikoho nepřekvapí. I když v květnu průměrné úrokové sazby znovu klesly, a to na 1,89 procenta z dubnových 1,94 procenta. Vyplývá to z údajů Fincentrum Hypoindexu, který od roku 2003 sleduje průměrnou úrokovou sazbu hypoték v ČR bez ohledu na dobu fixace.

„Klíčovým důvodem aktuálního propadu je politika Evropské centrální banky (ECB). Ta na svém březnovém měnověpolitickém zasedání rozhodla – a na dalších zasedáních tento kurs potvrdila – o dalším poměrně citelném uvolnění měnových podmínek v eurozóně, k němuž má docházet prostřednictvím několika kanálů,“ uvedl hlavní ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda. „Obecně lze říci, že doba extrémně výhodných hypoték v ČR zdaleka nekončí. Naopak existuje další prostor k jejich poklesu,“ dodal Kovanda.

Novinkou jsou také rekordně vysoké objemy. S rostoucím zájmem o hypotéky stoupají samozřejmě i objemy. V květnu si lidé sjednali hypoteční úvěry v celkovém objemu za rekordních 20,702 miliardy korun.

Nízké sazby přilákaly v květnu do bank 10 831 klientů. To je o 1789 lidí víc než v minulém měsíci. Zajímavější ale je, že zájem o hypotéky je dokonce vyšší i než v červnu minulého roku, kdy se dosavadní rekord vyšplhal na 10 794 smluv za měsíc.

„Rekordní objem přes 20 miliard korun sjednaných hypotečních úvěrů byl v květnu doprovázen dalším prohloubením minima úrokových sazeb. Banky se nadále snaží klienty nalákat především na delší fixace. Není se čemu divit, banky se před účinností nového zákona o spotřebitelském úvěru, který podstatně usnadní mimořádné splácení hypoték, snaží stabilizovat portfolio úvěrů,“ řekl vedoucí analytik společnosti Fincentrum Josef Rajdl. Dodal, že délka fixace v tomto hraje hlavní roli, protože pro smlouvy sjednané před účinností zákona mohou nová pravidla mimořádného splácení klienti využít až po skončení fixace stávající sazby úvěru.

Dalšímu mezníku se v květnu hypotéky aspoň přiblížily. Nízké sazby vábí do bank nejen více klientů, ale také dovolují půjčit si větší finanční obnos. Průměrně si lidé v květnu půjčovali 1,91 milionu korun.

Od letošního října Česká národní banka doporučí bankám neposkytovat hypotéky na 100 procent hodnoty zajištěné nemovitosti. Limit stanoví na 95 procent. Od dubna 2017 pak ČNB sníží limit na 90 procent hodnoty nemovitosti. ČNB se obává hlavně cenové bubliny.

Tabulka: Souhrnné údaje Fincentrum Hypoindex květen 2016

Doba fixace

Všechny fixace

Fincentrum Hypoindex

1,89 %

Změna oproti minulému období (b.p.)

–5

Počet nových hypoték

10 831

Objem nových hypoték

20,702 mld. Kč

Průměrná výše hypotéky

1 911 376 Kč

Měsíční splátka 1 mil. na 20 let

5 009 Kč

Měsíční splátka 1 mil. na 15 let

6 386 Kč

Účelovost úvěrů

Podíl úvěrů na koupi

61 %

Podíl úvěrů na výstavbu

18 %

Podíl ostatních úvěrů

21 %

Metodika FINCENTRUM HYPOINDEXu: FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v čase. Je to vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypoteční úvěry pro fyzické osoby. Vahami jsou objemy poskytnutých úvěrů. Vstupní data pro výpočty poskytují tyto banky: Air Bank, Česká spořitelna, ČSOB, Equa bank, Expobank, Moneta Money Bank, Hypoteční banka, Komerční banka, Raiffeisenbank, Sberbank CZ, UniCredit Bank a Wüstenrot hypoteční banka.

Newsletter