Hypotéky jsou stále na dně, poprvé od května zlevnily

Průměrná sazba hypoték – ukazatel Fincentrum Hypoindex – v listopadu vykázala úroveň 2,09 procenta. Poprvé od letošního května tak dochází k jejímu poklesu. Ocitá se na své historicky čtvrté nejnižší úrovni. Níže byla pouze letos v květnu, červnu a červenci.

Opětovné snížení průměrné sazby hypoték v ČR odpovídá současné makroekonomické situaci. Tu charakterizuje aktuální pokles tuzemské inflace na svá letošní minima. V globální ekonomice se opět kumulují faktory, které se deflačně projevují i v České republice. Ať už jde o pokles cen pohonných hmot nebo potravin.

Míra inflace v ČR se tak nachází poměrně výrazně pod úrovní, se kterou ve své aktuální prognóze počítá Česká národní banka. Ta deklaruje termín ukončení svého intervenčního režimu, v jehož rámci oslabuje korunu a uvolňuje měnové podmínky, na přelom let 2016 a 2017. Nelze navíc vyloučit možnost, že bude slovně intervenovat proti koruně, a to zřejmě zdůrazněním možnosti zavedení negativních úrokových sazeb. Měnové podmínky navíc na svém posledním zasedání dále uvolnila Evropská centrální banka, která mj. redukovala svoji depozitní sazbu dále do záporu.

Právě uvolněné měnové podmínky, jak v ČR, tak v eurozóně, přitom zásadně přispívají ke stlačení úrokových sazeb u tuzemských hypoték na historicky nízké úrovně.

V nejbližších měsících nelze čekat oslabení zmíněných deflačních tendencí. Inflace v české ekonomice se bude pohybovat stále poměrně hluboko pod dvouprocentním cílem České národní banky. Nelze tudíž ani očekávat jakýkoli silnější tlak na růst úrokových sazeb u hypoték. Ty by měly zůstat víceméně na stávajících úrovních ještě několik měsíců.

Newsletter