Dolar po odstoupení Bidena krátce oslabil k 1,0900 za euro. Část ztrát poté smazal. Americké výnosy klesají. Koruna se proti euru obchoduje bez výraznější změny pod 25,25. Proti dolaru krátce zpevnila pod 23,15.

Hypotéky v Česku nebyly ještě nikdy levnější

Zájem o hypotéky v ČR byl zase o něco větší a úrokové sazby v srpnu nadále klesly, když prorazily rekordní úroveň. Průměrná úroková sazba hypoték klesla na 1,84 procenta, v červenci to bylo 1,88 procenta. Vyplývá z údajů Fincentra Hypoindexu, který od roku 2003 sleduje průměrnou úrokovou sazbu hypoték v ČR bez ohledu na dobu fixace.

V srpnu si hypotéku sjednalo 9290 klientů, což je o 1675 víc než v červenci. Objemy také chytly druhý dech a vyšplhaly se na 18,139 miliard korun, ve srovnání s předchozím měsícem o 2,91 miliardy korun více. Průměrná splátka hypotéky na 20 let již podruhé letos klesla pod pět tisíc korun, a to na 4985 korun měsíčně.

„Pokles průměrných sazeb Fincentrum Hypoindexu za srpen mohl být spíše ovlivněn tím, že některé banky před účinností zákona o spotřebitelském úvěru přestaly nabízet hypotéky bez prokazování příjmů, jejichž sazby jsou výrazně vyšší než u běžných úvěrů,“ uvedl hlavní analytik společnosti Fincentrum Josef Rajdl. Dodal, že nový zákon o spotřebitelském úvěru účinný od prosince vyžaduje detailní zkoumání bonity klienta, se sankcí představující neplatnost smlouvy s tím, že by klient následně vracel bance pouze půjčené prostředky bez úroků, a to dle svých možností.

Spolu s lednem bývá srpen nejslabším měsícem roku. Prázdninová čísla většinou zachraňoval červenec. Naposledy byl silnější srpen v roce 2012. „S příchozími náznaky, že ČNB bude uvolněnou měnovou politiku držet i většinu příštího roku, se některé banky odhodlaly ke snížení sazeb. Tento efekt by se však měl projevit zejména v datech za září,“ dodal Rajdl. Je tak pravděpodobné, že úrokové sazby ještě poklesnou.

„Výrazný zájem o hypoteční úvěry očekávám také v září, které je posledním měsícem před zpřísněním podmínek pro poskytování hypoték. Na základě doporučení ČNB totiž od 1. října přestanou tuzemské banky poskytovat takzvané stoprocentní hypotéky. Toto opatření bude mít jen minimální dopad, protože podíl stoprocentních hypoték byl dosud velmi nízký,“ uvedl generální ředitel developerské firmy Ekospol Evžen Korec. Mnohem zásadnější dopad ale podle něj bude mít nový zákon o spotřebitelském úvěru, který začne platit od letošního prosince. Bankám totiž nařizuje důkladnější prověřování žadatele o hypotéku. Klienti také nebudou muset platit poplatky za předčasné splacení hypotéky.

 

Newsletter