Hypotéky v Česku zdražují. Úroky letí vzhůru

AKTUALIZOVÁNO – Hypotéky zdražují. Průměrná úroková sazba v březnu vystoupala na 1,95 procenta z únorových 1,87 procenta. O hypoteční úvěry je však stále značný zájem. Česká národní banka ukončila intervence, úrokové sazby tak ještě porostou. Navíc si ČNB připravuje půdu pro další zpřísnění hypoték.

První čtvrtletí letošního roku bylo na hypotečním trhu ve znamení obav. Zájemci o hypotéky trnou, jestli získají ještě příznivou sazbu, nebo zda si budou muset připlatit. Nejen, že se ČNB vložila bankám do poskytování hypoték a doporučila jim zpřísnit podmínky, navíc ukončila intervence proti české koruně. Úrokové sazby u hypotečních úvěrů určitě dlouho pod hranicí dvou procent nezůstanou.

„ČNB počátkem dubna ukončila intervence na kurzu koruny k euru, postupně se začnou normalizovat výnosy státních dluhopisů a zvyšovat cena zdrojů. Nadále tak lze očekáváme pozvolný růst sazeb,“ odhaduje budoucí růst úrokových sazeb Josef Rajdl, hlavní analytik společnosti Fincentrum.

Zájem o hypotéky je i přes rostoucí úroky značný. V březnu si do bank přišlo pro hypotéku 10 388 klientů, což je nejvíce za poslední čtyři měsíce. Stejně tak rostou i objemy. Ve třetím měsíci letošního roku si lidé sjednali hypotéky za 21,131 miliardy korun, což je o skoro o 2,2 miliardy více než v únoru.

„Březnovým objemům přes 20 miliard Kč dopomohly jak stále ještě přijatelné sazby, tak uspíšení obchodů před aplikací omezení výše hypotečních úvěrů k hodnotě nemovitosti na 90 %,“ dodal Rajdl.

První čtvrtletí letošního roku je v objemech i počtech silnější než minulý rok. Loni měla průměrná úroková sazba ale klesající tendenci. Letos lidé s pořízením vlastního bydlení spíše pospíchají a je pravděpodobné, že letos budou další čtvrtletí slabší.

V roce 2016 bylo za první čtvrtletí sjednáno 23 069 hypotečních úvěrů v celkovém objemu za 45,167 miliardy korun. Letos jsou vyšší objemy i počty. Za letošní první tři měsíce si zřídilo hypotéku 28 466 klientů v objemu 57,613 miliard korun. Zdá se, jakoby letos přibyl jeden průměrný měsíc navíc.

Banky reagovaly na doporučení ČNB. Kromě toho, že banky nesmí poskytnout více než 90% hypotéku, mohou v rozmezí LTV (Loan-to-value) od 80 procent do 90 procent poskytnout jen 15 % nových úvěrů, tak zároveň ČNB ukončila svůj kurzový závazek. Z těchto důvodů banky začaly zdražovat hlavně hypotéky s vyšší hodnotou zástavy nemovitosti. A určitě zdražování není konec.

Banky ale zatím o klienty nepřicházejí. Umožňují dofinancovat chybějící vlastní zdroje například úvěrem ze stavebního spoření. Jenže to se ČNB nelíbí. „S doporučeními není slučitelné, aby klient či instituce řešili nedostatek vlastních zdrojů klienta tím, že se zkombinují úvěry u různých institucí. Smysl a duch doporučení je jednoznačný: Klient by měl k pořízení nemovitosti použít zčásti vlastní zdroje. Instituce musí posuzovat celkovou zadluženost klienta, to je dívat se na všechny jeho úvěry,“ uvedla Denisa Všetičková z tiskového oddělení ČNB.

ČNB si navíc připravuje legislativní půdu pro další zpřísnění poskytování hypoték. Pokud projde připravovaná novela zákona o ČNB a ČNB se bude držet svých doporučených nastavení parametrů pro poskytování hypoték, většina domácností na hypoteční úvěr ani nedosáhne. Novela zákona by měla umožnit ČNB stanovit „doporučené“ parametry hypotéky závazně pod pokutou až 10 mil. Kč.

Navíc kromě LTV by ČNB získala pravomoci stanovit další pro banky závazné parametry hypoték. Domácnost by si kupříkladu nesměla půjčit více než pětinásobek ročního příjmu.

Newsletter