Hypotéky v září zdražily, objemy i počty klesly

Aktualizováno – Průměrná úroková sazba u hypotečních úvěrů v září vzrostla na 2,04 procenta. Objemy i počty oproti srpnu ale klesly. V průběhu let byl přitom většinou větší zájem o hypoteční úvěry v září než v srpnu. Za první tři čtvrtletí letošního roku si přišlo do bank pro hypotéku 82 134 klientů. Sjednali si hypoteční úvěry za 168,26 miliard korun. „Letošní celoroční objemy budou díky výrazně zdražujícím nemovitostem nejspíše opět rekordní, počty smluv již loňské úrovně nedosáhnou,“ uvedl Josef Rajdl, hlavní analytik společnosti Fincentrum.

V září počty sjednaných hypoték meziměsíčně klesly o 274 smluv na 8235. Rozdíl sice není velký, ale většinou zájem o hypotéky v září mírně rostl. Objemy jsou na tom stejně. V září byly sjednány hypotéky v celkovém objemu více než 17 miliard korun. To je o necelou miliardu méně než v srpnu.

„Ze zářijových dat vyčnívá zejména silnější meziroční pokles počtu sjednaných hypotečních úvěrů,“ uvedl Josef Rajdl. Minulý rok bylo za devět měsíců sjednáno 81 996 hypotečních úvěrů v celkovém objemu 159,676 miliardy korun. Letos jsou objemy i počty vyšší.

Centrální bankéři dosáhli svého, komerční banky sáhly k dalšímu zpřísnění poskytování hypotečních úvěrů. Zatímco až dosud tolerovaly, pokud klient banky spolufinancoval hypotéku jiným úvěrem například ze stavebního spoření, nyní přestávají tyto peníze považovat za vlastní zdroj. Přesně tak, jak už delší dobu požaduje Česká národní banka, upozornil majitel a generální ředitel developerské firmy Ekospol Evžen Korec.

„I při nejnižším požadavku na deset procent vlastních zdrojů to konkrétně v Praze znamená, že zájemce o hypotéku na průměrný byt musí složit ze svého více než 600 tisíc korun. Drtivá většina domácností toužících po vlastním bydlení však takovou částku sama dohromady nikdy nedá. Povede to k zamrznutí hypotečního trhu, protože banky přestanou nové hypotéky vydávat a zaměří se pouze na refinancování stávajících. I u těch však zásadně zvýší úrokové sazby,“ míní Korec.

„Banky jsou navíc s přenášením efektu zdražení finančních prostředků do sazeb pro své klienty opatrné z důvodu silného konkurenčního tlaku. I tak však český hypoteční trh vykazuje známky jisté ztráty dynamiky, podobně jako celý trh nemovitostí. Navíc další – a výraznější – zdražení hypoték nastane v nadcházejících měsících, a zejména pak v roce 2018, kdy se průměrná sazba hypoték zvýší ke třem procentům. Už nyní je patrný znatelný růst výnosů vládních dluhopisů ČR. Vývoj sazeb hypoték se historicky v poměrně vysoké míře překrývá také právě s vývojem výnosů dluhopisů,“ uvedl hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda.

Hypotečních akcí na podzim zatím moc není. Hlavní zajímavostí bylo na konci září to, že AirBank spustila poskytování nových hypoték. Do teď se věnovala jen refinancování hypotečních úvěrů, ale od 25. září banka poskytuje i hypotéky pro nové klienty. Banka poskytuje hypotéky do 80 procent hodnoty zástavy nemovitosti. Úrokové sazby jsou jednoduché. Do 1,5 milionu korun je sazba 2,19 procenta a od 1,5 milionu korun 1,99 procenta. Fixace je pro všechny stejná, a to na pět let.

Další hypoteční akcí jsou tradiční podzimní Hypodny od Raiffeisenbank. Ty probíhají až do konce listopadu a slevu jeden procentní bod získá standardně každý, kdo si zřídí účet a aktivně ho bude využívat. Namísto 3,09 procenta tak dostane klient sazbu 2,09 procenta.

Newsletter