Icahn: Propad akciových trhů jen nepřijde hned

Carl Icahn zatím nepředpovídá dramatický pokles akciových trhů, jak řekl v pondělí agentuře Reuters, připravuje se ale na prodej svých akcií v příštích třech až pěti letech.

„Obávám se, že jednoho dne uvidíme propad, jako jsme viděli před několika týdny, “ řekl Icahn na Reuters Investment Outlook summitu v New Yorku. „Neměl by se ale opakovat,“dodal.

Standard & Poor 500 index je nyní od začátku roku o více jak 10 procent silnější a obchoduje se na 2,041 bodech (pondělní závěr), takže mnozí investoři hodili říjnové „shorty“ za hlavu a předpokládají, že nízké úrokové sazby a pokračující boom fúzí a akvizic budou pohánět býčí trh.

Icahn: Docela se obávám, že se na akciových trzích něco stane

V porovnání s nimi je Icahn větším pesimistou a předpovídá pokles. „Podle mého názoru je to opravdu jen otázka načasování, kdy se tak stane. Mohou to být tři roky, mohou to být tři měsíce, mohou to být tři dny. Ale opravdu věřím, že v následujících třech až pěti letech přijde velká korekce.“

Short S&P 500, ostražitost v ropném sektoru

Ačkoli mnozí investoři vidí nad hlavou modrou oblohu, Icahn se připravuje. „Jsme ve velkém short na S&P. Výhodou je, že se nebudeme muset obávat o partnery z hedgových fondů.“

Icahn, který má ve věku 78 let za sebou několik vzestupů a pádů trhu, také tvrdí, že ropné společnosti, které profitují z lehce vydělaných peněz, nyní trpí přebytkem nabídky a mohly by být v bublině.

Uznává, že jeho velmi opatrný pohled na Wall Street je v těchto dnech spíše výjimečný. „Líbí se mi být v menšině. Neříkám, že by všichni měli jít short, mluvím v obecné rovině.“

Co se týče krátkého horizontu, mnozí obchodníci očekávají koncem roku akciovou rally, ale současná nečinnost může signalizovat, že tato rally není nasnadě.

V případě, že by index S&P 500 uzavřel dnešní seanci se ziskem, bude to již 43. rekord letošního roku. Akcie se v pondělí obchodovaly poměrně v malém objemu – Dow Jones vzrostl o pouhých 13 bodů na 17.647 a S&P o 1 bod na rekord 2.041. Nasdaq klesl o 17 bodů na 4.671, a Russell 2000 si vedl nejhůře – klesl o 0,8 procenta na 1.164.

Dají si medvědi pauzu až do konce roku?

„Jsme trochu znepokojeni tím, že investoři již zapomněli, že se volatilita zcela zhroutila na víceletá minima, měsíc od neuvěřitelně děsivých výkyvů. Medvědí hodnoty jsou pryč,“ řekl Julian Emanuel, finanční stratég UBS. „Spousta lidí očekává, že rok skončí na vysoké vlně.

„Rozsah volatility byl za poslední dva týdny nejnižší za více než pět let.“ Podle Emanuela to nesignalizuje prodej, ale spíše jen omezené zisky.

Emanuel potvrdil, že do konce roku také očekává rally, ale nedávné chování na trhu mu vnuklo větší opatrnost. „Osobně jsem nikdy neviděl volatilitu skřípat takhle brzy před Dnem díkůvzdání. Obvykle se to stává na konci prosince nebo v srpnu.“

„Pokud se podíváte na ohlášené M&A transakce, trh se zdá zdravý. Oblast zdravotní péče má spolu s technologiemi nejvíce peněz, které hodlá utratit,“ řekl analytik. Očekávat se dá podle něj i nárůst aktivity v energetickém sektoru s tím, jak bude klesat cena ropy.

Newsletter