IEA o „nové éře ropy“: Vysoké ceny se jen tak nevrátí

Trh s ropou vstoupil s pomalejším ekonomickým růstem v Číně a s rozmachem těžby z břidlic ve Spojených státech do nové éry. Vysoké ceny se tak zřejmě brzy nevrátí. V pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu to dnes uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Ceny ropy klesly v posledních dnech nejníže za čtyři roky a podle agentury by v příštím roce mohly dál klesat. 

„Ačkoli se objevily určité spekulace, že vysoké náklady nekonvenční produkce ropy by pro ceny (severomořské ropy) Brent mohly stanovit nový rovnovážný stav v rozmezí 80 až 90 dolarů za barel, vyváženost mezi nabídkou a poptávkou naznačuje, že cenový pád ještě není u konce,“ sdělila IEA.     

Ceny ropy se ve čtvrtek propadly o více než tři procenta a Brent poprvé za čtyři roky sestoupil pod 80 dolarů za barel. Dnes koriguje ranní pokles, Brent se obchoduje nad 78 dolary a americká lehká ropa WTI nad 74 dolary, cena ale zůstává v blízkosti čtyřletého minima.     

Prognózu světové poptávky po ropě na příští rok dnes však IEA nechala beze změn. Odhad se nyní pohybuje na úrovni 1,13 milionu barelů denně. Pro letošní rok IEA předvídá světovou spotřebu 680.000 barelů denně, což je nejnižší úroveň za pět let. 

USA dosáhly rekordní těžby ropy

Evropu zabrzdil odpor k břidlicím, tvrdí šéf Deutsche Bank

Newsletter