IEA: Poptávka po ropě v dohledné době nedosáhne svého vrcholu

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) nepředpokládá, že by světová poptávka po ropě mohla v dohledné době dosáhnout svého vrcholu. Spotřeba této suroviny v rozvíjejících se zemích totiž zůstává na vzestupu. Uvedl to dnes podle agentury Reuters generální ředitel IEA Fatih Birol.

„Nepředpokládáme, že by ropa v krátkém či středně dlouhém období mohla být nahrazena jinými palivy,“ řekl Birol. Varoval rovněž, že trh s ropou by mohlo čekat období zvýšené vrtkavosti, pokud se ropné společnosti nepustí do rozvoje nových projektů poté, co v uplynulých dvou letech kvůli nízkým cenám suroviny snižovaly investice.

Birol již dříve vyjádřil znepokojení kvůli nedostatku investic do těžby ropy. „Pokud v letošním roce nepřijdou žádné velké investice, můžeme tady mít za několik let výrazný deficit na straně dodávek spojený se značnými dopady na trh,“ prohlásil v polovině ledna.

V listopadu šéf IEA předpověděl, že investice do těžby ropy se letos pravděpodobně opět sníží, a poprvé v historii ropného průmyslu tak zaznamenají tři roky poklesu za sebou.

Newsletter