IEA: Těžba ropy na Středním východě na rekordu

Produkce ropy ze Středního východu se dostala na rekordní úrovně, v USA se naopak snížila. Uvedla to Mezinárodní agentura pro energii (IEA), podle níž tak Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) vychází strategie bránit podíl na trhu. Přebytek ropy na světových trzích navzdory rostoucí spotřebě v řadě oblastí včetně Evropy nepolevuje. Vliv přebytku na ceny této strategické suroviny je zásadní.

Těžba ropy na Středním východě překročila třetí měsíc v řadě 31 milionů barelů denně, dodávky ze Saúdské Arábie se přiblížily rekordním úrovním. Americká produkce naopak klesla o 140 tisíc barelů denně na 12,45 milionu barelů.

Benzín už nezdražuje. Kdo za to může?

IEA upozornila na to, zatímco hledání nové rovnováhy na světovém trhu s ropou pokračuje, rekordně vysoké zásoby jsou stále hrozbou pro současnou stabilitu cen. „Když těžba ropy z břidličných zdrojů v USA velmi rychle rostla, bylo populární hovořit o nižší závislosti tradičních těžařů,“ uvedla IEA. Oživení na Středním východě je výmluvnou připomínkou, že i když se americká produkce z břidlicových plynů vrátí k růstu, starší těžaři budou pro těžbu i nadále zásadní.

Ropa se zotavila o více než 70 procent z 12letých minim, na které sestoupila letos v lednu. Světové ceny ropy tehdy poprvé za 12 let spadly pod 30 dolarů za barel. V roce 2014 stál barel ropy až 115 dolarů.

Saúdské Arábii vyšla její strategie, když donutila rivaly OPEC k otočení boomu těžby z amerických břidlic. Zvýšená těžba na Středním východě posunula podíl regionu na světových zásobách na 35 procent, což je dle IEA nejvyšší úroveň od konce 70. let minulého století.

Newsletter