Indie láká české podnikatele, roste vývoz i dovoz

České střední firmy začínají vyhledávat Indii jako investiční destinaci. Země se tak stává vedle Číny nejdůležitějším obchodním partnerem ze zemí BRICS. Rostou importy, exporty i vzájemné investice s Indií, s níž má Česko nejlepší vztahy ze zemí visegrádské skupiny. Ukázala to analýza Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) a Komerční banky, kterou má Roklen24 k dispozici.

„Indie má potenciál stát se ve střednědobém horizontu třetí největší ekonomikou světa. Modernizace a rozvoj vytvářejí zajímavé příležitosti i pro české firmy, a to zejména v oblastech dopravní infrastruktury, energetiky, vodohospodářství, automobilového průmyslu nebo strojírenství. Naši klienti využívají jako cestu k rychlejšímu a bezpečnějšímu navázání nových obchodních vztahů znalostí a služeb mateřské Société Générale a její pobočky v Indii,“ uvedl Radek Basár, zástupce výkonného ředitele pro Marketing a Komunikaci v KB.

Kam investovat po čínském sešupu? Díl 2: Indie

Po poklesu exportů do Indie v letech 2011-2013 podniky začínají opět nabírat dech a vývozy do druhé nejlidnatější země světa rostou vyšším tempem (8,1 procenta), než je celková míra českého exportu (7,5 procenta).

Stabilním tempem roste import z Indie, za posledních osm let je dvojnásobný a jen za poslední dva roky roste o téměř 30 procent. V dovozech navíc závisí na jednom odvětví. Strojírenské a dopravní prostředky jsou vyvažovány produkty na bázi železa, textilem, chemií a spotřebními výrobky.

Indičtí investoři se podílejí na všech zahraničních investicích v ČR přibližně 0,2 %. Za rok 2015 se z pohledu investic zprostředkovaným CzechInvestem dostala Indie dokonce na sedmé místo mezi všemi zeměmi.

Stratég pro Roklen24: Asijské trhy mají na dvouciferný růst

„Podnikatelská tradice, všudypřítomná angličtina, neagresivní náboženství a rostoucí spotřebitelská, podniková i vládní poptávka jsou spolu s přiměřenými provozními náklady hlavními atributy, proč naši podnikatelé nebývale posilují vzájemný obchod i investice,“ shrnul výsledky analýzy předseda AMSP ČR Karel Havlíček. Více jak miliardové teritorium s ideální polohou ve střední Asii se sice vyznačuje mimořádnými rozdíly mezi venkovem a městy, ale například rozvoj investičních zón a odvětví nových technologií vytváří českým podnikatelům velmi slušné šance uspět, dodal.

Analýza ukázala, že velmi nadějně vypadá vzájemná míra investic. Zatímco do roku 2013 se jednalo oboustranně o nahodilé investice, nyní se situace zásadně otáčí. Dlouhodobý průkopník českých investic v Indii Škodu Auto následuje v posledních letech celá řada dalších investorů. Vlajkovou lodí posledních měsíců se stal výrobce železničních kol Bonatrans. Ještě překvapivější je ale kapitálový vstup středně velkých tuzemských firem do indických producentů. Jednou z nich je Rodinná firma roku 2014, slavkovský LIKO-S a.s.

Prosíme o Váš názor! Spustili jsme pro Vás portál Roklen24.cz v novém designu, s novým obsahem. Jak se Vám líbí? Odpovězte nám na několik otázek! Děkujeme!CHCI ODPOVĚDĚT

Newsletter