Individuální investoři jsou nerozhodní

Americké akcie po mnoha růstových dnech včera zaznamenaly výrazné 2% ztráty. Index Dow Jones včera propadl o více jak 300 bodů a prošel si tak největším denním poklesem za poslední půl rok, zároveň uzavřel poprvé od ledna se zápornou měsíční bilancí. Negativní náladu odstartovaly zprávy o tom, že Argentina není schopna dostát svým závazkům a je na pokraji bankrotu. Postupně na trhu také narůstají obavy, že by Fed mohl přistoupit k dřívějšímu utahování měnové politiky, když americká ekonomika roste o 4 procenta.

Tomuto vývoji amerických indexů zřejmě odpovídá i sentiment investorů, který je podle týdenní zprávy Americké asociace individuálních investorů (AAII) smíšený. Investorů, kteří jsou optimističtí, neboli tzv. „bullish“, je totiž 31,12 %. Naprosto stejně je ale i investorů s tzv. „bearish“ náladou. Neutrálně naladěných investorů je potom 37,8 %. Ještě na začátku července bylo přitom „bullish“ investorů 38,5 %. Dlouhodobý průměr sentimentu investorů AAII je 39,0 % „bullish“, 30,5 % „neutral“ a 30,5 % „bearish“.

Sentiment investorů je vyrovnaný poprvé po 4 letech, naposledy byla takto smíšená nálada mezi individuálními investory podle AAII v květnu roku 2010. Je jasné, že na trhu panuje nerozhodnost ohledně budoucího směru vývoje akciových trhů. Investoři jsou nerozhodní v hodnocení ekonomiky, jednotlivých kroků Fedu a globálních geopolitický rizik.

Newsletter