Inflace je nejvyšší od roku 1998. A bude hůř

Klíčové body

  • Meziroční tempo růstu cen v české ekonomice bylo v únoru nejvyšší od roku 1998.
  • Očekáváme, že bankovní rada ČNB přistoupí k navýšení o 50 bazických bodů.
  • Korunový trh na horizontu tří měsíců zaceňuje zvýšení sazeb mírně nad 5 %.
Zdroj: Depositphotos

Inflace opět překonala všechna očekávání. Meziroční tempo růstu cen v české ekonomice bylo v únoru nejvyšší od roku 1998. Nehledě na rizika spojená s dopady ukrajinské krize, březnové zvýšení sazeb ČNB je jistotou. Očekáváme, že bankovní rada přistoupí k navýšení o 50 bazických bodů.

Meziroční inflace minulý měsíc vzrostla na 11,1 %, jádrová pak nad 10 %. Trh u celkové inflace očekával nárůst menší než 11 %, ČNB pak dokonce pod 10 %. V obou případech tak byla predikce překonána o více než procentní bod. Největší podíl na únorovém růstu měly ceny elektřiny, plynu a potravin.

V příštích měsících inflace dále poroste, minimálně z titulu propsání skokového růstu cen komodit v souvislosti s děním na Ukrajině. Březnová data by měla dle našich očekávání překonat hranici 12 %. Česká ekonomika má celkově nakročeno k tomu, aby letošní průměrná inflace dosáhla více než 10 %, což je nejvyšší číslo od roku 1998.

Česká republika se stále potýká s mimořádně silnými a plošnými inflačními tlaky z domácí i zahraniční ekonomiky. Z pohledu centrální banky únorová data potvrzují potřebu dalšího zvýšení úrokových sazeb. To by však, jak tento týden uvedl guvernér ČNB Rusnok, mělo mít povahu jemného ladění. My očekáváme, že bankovní rada v březnu doručí zvýšení úroků o 50 bazických bodů, což hlavní sazbu dostane na hranici 5 %. Rizikem zůstává i možnost jejího překonání.

S ohledem na dopady ukrajinské krize předpokládáme, že centrální banka ponechá sazby na vyšších hodnotách po delší dobu, než jak ukazuje únorová prognóza. Ta pracuje s možností snížení úroků ve druhé polovině roku. Výhodou je, že ČNB dopady války na Ukrajině zastihly v době pokročilé fáze úrokového cyklu, což ji dodává komfort možnosti vyčkávat.

Koruna na inflační data nikterak výrazně nereagovala. To přisuzujeme zejména tomu, že krátké korunové sazby se zvýšením úroků již počítají. Na horizontu tří měsíců je zaceněno navýšení o necelých 60 bazických bodů, tedy mírně nad hranici 5 %. Inflační data proto neměla tolik silný dopad. Klíčovým faktorem vývoje kurzu tak zůstává geopolitické dění. Na pozadí stojí ČNB s možností intervencí. Ty mohou být ve hře, jak dlouho bude potřeba. Podle Rusnoka by však mohlo jít o týdny, maximálně o jednotky měsíců.

S výrazným proinflačním prostředím se potýká i americká ekonomika. Únorová inflace zveřejněná včera potvrdila predikci trhu meziročního růstu celkové inflace o 7,9 % a jádrové o 6,4 %. Absence pozitivního překvapení sice vyznívá relativně pozitivně, nic však nemění na nutnosti zahájit zvyšování amerických sazeb. Na to dojde již příští týden, kdy Fed provede hike o 25 bodů. Potvrzují to i futures Fed Fund Rate, které nadto zaceňují navýšení úroků v letošním roce o více než 160 bodů.

Dění související s inflací pak uzavírá ECB. Ta na včerejším zasedání překvapila jestřábím tónem, který zahrnuje výhled silnější střednědobé inflace a možnost ukončení nákupů aktiv ve třetím čtvrtletí (psali jsme zde). Vše je ale postaveno na možnosti volby navazující na budoucí příchozí data a výhled, který bude silně ovlivněn děním na Ukrajině.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,0978 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 98,63 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0927 do 1,1074 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,24 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,99 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,09 až 25,46 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,74 do 23,21 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , ČSÚ, Bloomberg, Reuters

Newsletter