Inflace klesla, není však vyhráno

Klíčové body

  • Průměrná česká inflace v roce 2022 dosáhla 15,1 %.
  • Akciové indexy posilují, vede německý DAX.
  • Dnes nás čeká americká inflace za prosinec.
Zdroj: Depositphotos

Česká inflace v prosinci meziročně klesla z 16,2 % na 15,8 %. Jádrová pak z 13,7 % na 13,3 %. Pokles je sice pozitivní, čísla jsou však stále vysoko nad inflačním cílem, navíc „zdeformovaná“ upravenou metodikou. Od ledna se vracíme zpět k té staré, což bude znamenat vyšší hodnoty, navíc pocítíme efekt nového roku z titulu přeceňování. V USA bude dnes zveřejněna inflace za prosinec. Trhy čekají pokles. Nad očekávání nižší čísla by mohla odstartovat buy rally.

Domácí inflace oproti listopadu klesla, stále je ale na velmi vysokých hodnotách, které nejsou v souladu s cílem cenové stability. Spotřebitelské ceny v prosinci meziročně vzrostly o 15,8 procenta.  Na prosincové hodnoty přitom měla vliv vládní opatření ve formě úsporného tarifu. Prosinec byl ale posledním měsícem měřeným jinou metodikou, od lednu proto očekáváme nárůst inflace právě z důvodu vypršení dopadů úsporného balíčku. Pozitivní může být další pokles cen benzínu a nafty na čerpacích stanicích. Na světových trzích klesá cena, klesly i velkoobchodní marže a narostla produkce rafinérií v Evropě. Cena se nyní pohybuje v ČR v průměru 36,8 Kč u benzínu a 38,1 Kč u nafty.

Americké akcie letos posilují. Přispívají k tomu především spekulace, že by Fed díky rychlému poklesu inflace, mohl ve druhé polovině roku snížit sazby. Od začátku roku posiluje panevropský index STOXX Europe 600, v čele ale máme DAX, který bývá považován za nejvýznamnější ukazatel tržní situace starého kontinentu. Tento německý index v posledních dnech zažívá velkou býčí rally, díky které se dostal na hodnoty 15000 z poloviny února minulého roku. Od začátku roku si připsal již 8 %.

Devizové trhy včera konsolidovaly před dnešním zveřejněním americké inflace za prosinec. Jádrová inflace je momentálně na 6 % meziročně, trhem je očekáván pokles na 5,7 %, u celkové inflace pak z 7,1 % na 6,5 %. Čeká nás také zpráva o počtu počátečních žádostí o podporu v nezaměstnanosti, kde se čísla mají zvednout na 215 tisíc oproti 204 tisícům z minulého týdne. Dle analytiků se údaje o inflaci staly nedůležitějšími daty vůbec. Jejich tržní dopady tak mohou být silné, zejména dojde-li na překvapení směrem k nižším číslům oproti konsensu. V takovém případě čekejme tlak na slabší dolaru, nižší americké výnosy a růst akcií.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0753 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 103,21 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0674 do 1,0847 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,02 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,34 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,96 až 24,08 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,21 do 22,49 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter