Inflace kvůli ropě a mléku opět zaostala za očekáváním

AKTUALIZOVÁNO –  Inflace v březnu opět zaostala za očekáváním. Může za to hlavně levná ropa a nadbytek mléka, uvedl hlavní ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda. Podle dnešních údajů Českého statistického úřadu spotřebitelské ceny v březnu zpomalily meziroční růst na 0,3 procenta z únorových 0,5 procenta. Meziměsíčně spotřebitelské ceny klesly o desetinu procenta.

Březnová inflace podle Kovandy zaostala za očekáváním trhu i České národní banky. Ta ve své aktuální prognóze počítala o inflací o 0,6 procentního bodu rychlejší. „Klíčovým důvodem citelných dezinflačních tlaků v tuzemské ekonomice jsou i nadále levné pohonné hmoty. Nafta sice během března nepatrně zdražila, zatímco benzín mírně zlevnil, avšak ve výsledku došlo v meziročním srovnání k citelnému poklesu cen,“ dodal ekonom.

Na zvyšování meziroční cenové hladiny měly v březnu největší vliv ceny v oddíle alkoholické nápoje a tabák, kde vzrostly ceny alkoholických nápojů o 3,6 procenta a tabákových výrobků o 2,4 procenta. Další v pořadí vlivu byly ceny v oddíle bydlení a ceny v oddíle rekreace a kultura. Na meziměsíčním poklesu se podepsalo hlavně zlevňování rekreací, pracích a úklidových prostředků, lihovin a pohonných hmot.

 

ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko. Favorité regionu střední a východní Evropy podle UniCredit

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 10. duben 2016

 

„Dalším zásadním dezinflačním tlakem je ten v oblasti potravin, zejména mléčných. V březnu došlo k nezanedbatelnému meziročnímu poklesu cen mléka, jogurtů, másla i sýrů,“ dodal Kovanda. Dodal, že tento pokles má dvě zásadní příčiny trvalejšího rázu. První je ruský zákaz dovozu mléčných výrobků ze zemí EU a druhou loňské zrušení mléčných kvót EU.  

Podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka nízká inflace Česko jen tak neopustí. „Meziroční růst cen se bude i nadále pohybovat pod jedním procentem a výrazněji nad jedno procento zamíří pravděpodobně až ve druhé polovině letošního roku. Dvouprocentní inflace se nedočkáme dříve než v roce 2017,“ dodal Novák.

Také podle Viktora Zeisela z Komerční banky zůstanou ceny i v nadcházejících měsících utlumené. Inflace by dokonce mohla ještě poklesnout. Přispět by konečně mohl i konkurenční boj distributorů plynu. Většina z velkých dodavatelů totiž ohlásila snížení účtovaných cen pro spotřebitele od května. „Celková inflace by měla akcelerovat ke konci roku. I tentokrát bude hrát hlavní roli efekt statistické základny. Na začátku příštího roku by se měla dostat k inflačnímu cíli ČNB. Následně by mělo dojít ke zrušení kurzového závazku na 27 korunách za euro.“ uvedl Zeisel.

I díky slabší než očekávané inflaci se ČNB podle Kovandy staví postupem času stále otevřeněji k možnost zavedení negativních úrokových sazeb, byť ji zatím její bankovní radní spíše odmítají, resp. naznačují, že ještě nenastaly podmínky pro uvedení takového opatření. „Předpokládáme, že i jejich případná další diskuse negativních sazeb se ponese v duchu verbální intervence, tj. jejím cílem bude dále oslabit spekulativní tlaky devizových obchodníků vedoucí k posilování koruny vůči euru. Důvodů, proč by mělo zůstat jen u verbální intervence, je více. Jedním z nich je konec propadu cen pohonných hmot, které se na svém dně ocitly na přelomu února a března,“ naznačil Kovanda.

 

Záporné sazby nejsou vhodným nástrojem k uvolňování měnových podmínek, a tedy k přímému ovlivňování inflace. Tento názor…

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 8. duben 2016

Newsletter