Asijské obchodování přineslo mírné tlaky na silnější dolar. Dolarový index se obchoduje těsně pod hranicí 90,5 bodů, euro proti dolaru kolem úrovně 1,2130 EURUUSD. Měny regionu vykazují tlaky na oslabení. Koruna by v případě jejich pokračování mohla během dne atakovat 26,20 za euro.

Inflace kvůli ropě a mléku opět zaostala za očekáváním

AKTUALIZOVÁNO –  Inflace v březnu opět zaostala za očekáváním. Může za to hlavně levná ropa a nadbytek mléka, uvedl hlavní ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda. Podle dnešních údajů Českého statistického úřadu spotřebitelské ceny v březnu zpomalily meziroční růst na 0,3 procenta z únorových 0,5 procenta. Meziměsíčně spotřebitelské ceny klesly o desetinu procenta.

Březnová inflace podle Kovandy zaostala za očekáváním trhu i České národní banky. Ta ve své aktuální prognóze počítala o inflací o 0,6 procentního bodu rychlejší. „Klíčovým důvodem citelných dezinflačních tlaků v tuzemské ekonomice jsou i nadále levné pohonné hmoty. Nafta sice během března nepatrně zdražila, zatímco benzín mírně zlevnil, avšak ve výsledku došlo v meziročním srovnání k citelnému poklesu cen,“ dodal ekonom.

Na zvyšování meziroční cenové hladiny měly v březnu největší vliv ceny v oddíle alkoholické nápoje a tabák, kde vzrostly ceny alkoholických nápojů o 3,6 procenta a tabákových výrobků o 2,4 procenta. Další v pořadí vlivu byly ceny v oddíle bydlení a ceny v oddíle rekreace a kultura. Na meziměsíčním poklesu se podepsalo hlavně zlevňování rekreací, pracích a úklidových prostředků, lihovin a pohonných hmot.

 

ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko. Favorité regionu střední a východní Evropy podle UniCredit

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 10. duben 2016

 

„Dalším zásadním dezinflačním tlakem je ten v oblasti potravin, zejména mléčných. V březnu došlo k nezanedbatelnému meziročnímu poklesu cen mléka, jogurtů, másla i sýrů,“ dodal Kovanda. Dodal, že tento pokles má dvě zásadní příčiny trvalejšího rázu. První je ruský zákaz dovozu mléčných výrobků ze zemí EU a druhou loňské zrušení mléčných kvót EU.  

Podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka nízká inflace Česko jen tak neopustí. „Meziroční růst cen se bude i nadále pohybovat pod jedním procentem a výrazněji nad jedno procento zamíří pravděpodobně až ve druhé polovině letošního roku. Dvouprocentní inflace se nedočkáme dříve než v roce 2017,“ dodal Novák.

Také podle Viktora Zeisela z Komerční banky zůstanou ceny i v nadcházejících měsících utlumené. Inflace by dokonce mohla ještě poklesnout. Přispět by konečně mohl i konkurenční boj distributorů plynu. Většina z velkých dodavatelů totiž ohlásila snížení účtovaných cen pro spotřebitele od května. „Celková inflace by měla akcelerovat ke konci roku. I tentokrát bude hrát hlavní roli efekt statistické základny. Na začátku příštího roku by se měla dostat k inflačnímu cíli ČNB. Následně by mělo dojít ke zrušení kurzového závazku na 27 korunách za euro.“ uvedl Zeisel.

I díky slabší než očekávané inflaci se ČNB podle Kovandy staví postupem času stále otevřeněji k možnost zavedení negativních úrokových sazeb, byť ji zatím její bankovní radní spíše odmítají, resp. naznačují, že ještě nenastaly podmínky pro uvedení takového opatření. „Předpokládáme, že i jejich případná další diskuse negativních sazeb se ponese v duchu verbální intervence, tj. jejím cílem bude dále oslabit spekulativní tlaky devizových obchodníků vedoucí k posilování koruny vůči euru. Důvodů, proč by mělo zůstat jen u verbální intervence, je více. Jedním z nich je konec propadu cen pohonných hmot, které se na svém dně ocitly na přelomu února a března,“ naznačil Kovanda.

 

Záporné sazby nejsou vhodným nástrojem k uvolňování měnových podmínek, a tedy k přímému ovlivňování inflace. Tento názor…

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 8. duben 2016

Newsletter