Evropské i americké výnosy rostou. Dolar mírně silnější pod 1,0700 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Dnes část zisků odevzdala nad tuto hranici.

Inflace na vzestupu? Vsaďte na korunu!

Klíčové body

  • Výsledky únorového indikátoru ZEW ukazují zlepšení ekonomického sentimentu.
  • Evropská komise snížila očekáváný růst HDP v eurozóně z 4,2 % na 3,8 %.
  • V reakci na smíšené zprávy a americké výnosy euro oslabovalo proti dolaru, ale posilovalo proti koruně.
Zdroj: Depositphotos

Oživení světové poptávky tlačí na ceny přepravy, potravin a energií, což se podepíše na vyšších inflačních tlacích. Dle stratégů banky Bank of America nejsou tyto inflační tlaky u zemí s rozvíjející se ekonomikou dostatečně zaceněny, a nabízí tak zajímavé příležitosti. Ve světle kurzových a dalších rizik v následujícím období se firmy a další instituce poohlížejí po prostředcích k zajištění. K takovému zajištění se nabízí nákup měn, za kterými stojí jestřábí centrální banky plánující utahovat měnovou politiku a robustní platební bilance. Mezi takové měny patří například česká koruna.

S očekávaným oživením světové poptávky budou dle stratégů dále růst ceny lodní i pozemní dopravy, potravin i energií. Na to konto trhy v současnosti intenzivně zaceňují nejvyšší inflaci v USA za poslední dekádu. S mnohem menší intenzitou však zaceňují inflaci v zemích s rozvíjející se ekonomikou, kam lze do jisté míry zařadit právě Českou republiku. Cena dopravy na světových trzích v posledních měsících dramaticky roste. Lodní přeprava je nyní na rekordních hodnotách. Její cena se pohybuje kolem trojnásobku cen z února 2020 a dvojnásobku průměrné ceny za rok 2020. Dalším inflačním tlakem pak bude cena ropy, která má proti roku 2020 dle odhadů BofA letos vzrůst na dvojnásobek.

I přes výhledy, které předpokládají normalizaci cen především u lodní přepravy, potravin a energií v druhé polovině roku, lze očekávat, že se firmy a další instituce budou proti riziku zajišťovat. Pro zajištění se přímo nabízí nákup měn, za nimiž stojí jestřábí centrální banky, které plánují utahovat měnovou politiku, a robustní platební bilance. Inflační tlaky se mohou projevit silněji v rozvíjejících se ekonomikách, kde díky tomu může přijít reakce centrálních bank mnohem dříve. Měny zemí, kde jsou centrální banky ochotné zvyšovat úrokové sazby, aby se vyrovnaly s tlaky spojenými s rostoucí inflací, tak budou nejvíce vyhledávány. Do této skupiny patří podle BofA česká koruna, ale také například brazilský real, čínský jüan, jihokorejský won. Vedle těchto měn budou k zajištění zvažovány také měny zemí vyvážející ropu, kterým bude z pohledu ekonomického vývoje vyhovovat růst její ceny.

Pro českou korunu je tato situace zajímavá. Inflační tlaky z titulu vyšších cen dopravy či volatilní složky potravin a energií se projeví ve výrobních i spotřebitelských cenách, už jen vinou charakteru a otevřenosti české ekonomiky. Výhodou oproti jiným zemím, například eurozóně, však bude vyšší srovnávací základna. I tak se ale dá čekat, že globální, a tedy i domácí, obnova poptávky ve spojení s rozšiřující se proočkovaností ekonomik bude mít jasný proinflační charakter. Vliv na inflaci a inflační očekávání pak bude tlačit na Českou národní banku a na změnu sazeb. Výhled jejich zvýšení se sice podepíše na posílení koruny, to, jak víme z aktuální prognózy centrální banky, by však nemělo předpokládanou úrokovou normalizaci nijak narušit. Aktuální prognóza předpovídá trojí zvýšení úroků během letošního roku spolu s posílením kurzu až na 25,40 za euro na konci letošního roku.

My předpokládáme, že úroková normalizace bude ze strany ČNB opatrnější z důvodu přetrvávajících rizik spojených s pandemií. I přesto, že tržní sazby již částečně zaceňují zvýšení úroků ve druhém čtvrtletí, bankovní rada dle našeho odhadu k první změně přistoupí až ve druhé polovině roku. Samotná vidina tohoto kroku však bude působit prostřednictvím kurzového kanálu měnových podmínek, a to možná dokonce intenzivněji, než předpokládá současná prognóza. I díky tomu by ČNB nakonec nemusela přistoupit ke trojímu zvýšení sazeb v letošním roce, ale pouze k jednomu, s dalším pokračováním v příštím roce.

V rámci eurozóny panuje tento týden smíšená nálada. Dle únorových výsledků ZEW indikátoru rostl ekonomický sentiment v Německu o 9,4 bodů oproti lednu na 71,4 bodů. Hodnoty ZEW indikátoru rostly také v eurozóně. Oproti lednu činil růst 11,3 bodů na 69,6 bodů. Analytici očekávají zlepšení situace vlivem růstu spotřeby v maloobchodu společně s vyššími inflačními očekáváními. Na druhou stranu však Evropská komise snížila očekávaný růst HDP v eurozóně v roce 2021 z 4,2 % na 3,8 %. Ve své revizi nejvýrazněji snížila očekávaný růst HDP pro rok 2021 v Rakousku z původních 4,1 % na 2 %, a to především vlivem oslabení zimního turismu. Komise naopak nyní očekává rychlejší ekonomickou obnovu v Itálii a ve Španělsku.

Na základě smíšených zpráv a s patřičným přispěním rostoucích amerických výnosů podporujících dolar oslabilo euro zpět pod hranici 1,2100 EURUSD. A tam by mělo setrvat do doby, dokud bude pokračovat růst výnosů v USA. Po stejnou dobu, co bude pod tlakem euro, pak bude mít tendenci oslabovat i koruna.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,2173 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 90,76 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,2067 do 1,2119 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,85 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,77 až 25,93 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,35 až 21,53 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter