Inflace nepolevuje. Nepoleví ani centrální banky

Klíčové body

  • Evropské ani americké inflační tlaky nepolevují.
  • Koruna zpevnila na nejsilnější hodnoty od poloviny roku 2008.
  • Událostí dne bude inflace eurozóny za únor.
Zdroj: Depositphotos

Evropská inflace má svůj vrchol za sebou. Jak ale naznačila data o francouzské, španělské i německé inflaci, čtvrtý významný pokles se možná konat nebude. Data navíc naznačují, že jádrová inflace, která je aktuálně největším problémem Evropské centrální banky, zůstává zakořeněná, zejména s ohledem na sektor služeb. 

Tržní očekávání německé inflace za únor dosahovaly 8,5 % meziročně. Předběžný odhad statistického úřadu však ukázal nárůst o 8,7 %, což je totožné číslo jako v lednu. Meziměsíčně byl zaznamenán pokles z 1 % na 0,8 % oproti konsensu na 0,6 %. Nad očekávání vyšší pak skončila i harmonizovaná německá inflace měřená Eurostatem. Z jednotlivých složek indexu jme viděli pokles u energií, nárůst se týkal sektoru služeb. Vedle německé inflace byla zveřejněna i míra nezaměstnanosti, která zůstává na 5,5 %. Německý trh práce zůstává napjatý. Firmy si tak stále stěžují na nedostatek kvalifikovaných pracovníků.

Dnes bude zveřejněn předběžný odhad inflace eurozóny. U celkové trh očekává meziroční pokles z 8,6 % na 8,2 %. U jádrové je očekáváno udržení lednového růstu o 5,3 %. Jakékoliv překvapení směrem k vyšším číslům bude znamenat další tlak na ECB s ohledem na sazby. Dle prezidenta německé Bundesbank Nagela budou po březnovém zasedání ECB potřeba další významná navýšení sazeb. Měnová politika musí zůstat konzistentní a je jasné, že březnové navýšení nebude poslední. Je přitom otázkou, zda bude po březnu upraveno tempo dosavadního navyšování o 50 bodů na nižší. Tržní výhled vrcholu sazeb se přiblížil hranici 4 %.

Index ISM ve zpracovatelském průmyslu v USA v únoru vzrostl na 47,7 bodu z 47,4 v předchozím měsíci. Trh čekal nárůst na 48 bodů. Zásadní zprávou byl přesun dílčího indexu cen nad hranici 50 bodů, která odděluje fázi kontrakce a expanze. I přesto, že šlo o první nárůst po delším poklesu této složky, trh na změnu reagoval jako na další proinflační hrozbu. V ČR index PMI průmyslu klesl z 44,6 na 44,3 bodu, přičemž očekáváno bylo 44,7 bodu.

Na devizovém trhu jsme pozorovali oslabující dolar. Zpevnění eura pak podpořilo měny regionu. Koruna se dostala až k 23,35 za euro, což jsou nejsilnější hodnoty od poloviny roku 2008. Dnes ráno kurz malou část zisků odevzdává. Dnes budeme sledovat zejména evropskou inflaci a její dopady na euro, potažmo i měny regionu. Klíčovou roli bude hrát případné překvapení oproti konsensu. Faktem ale je, že se trh z již dostupných čísel mohl částečně připravit na to, že na významnější pokles především u jádrové inflace pravděpodobně nedojde.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0629 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 104,71 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0591 do 1,0748 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 23,41 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,02 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,33 až 23,48 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,89 do 22,15 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter