Asijské akcie navázaly na pokles amerických. Futures Wall Street v červeném. Ropa a zlato roste. Evropské i americké výnosy klesají. Dolar v zisku testuje 1,0600 za euro. Koruna kolem 25,30 za euro.

Inflace přidala na tempu, do konce roku dále zrychlí

AKTUALIZOVÁNO – Meziroční růst spotřebitelských cen zrychlil v červenci na 0,5 procenta z 0,1 procenta v červnu. Tato změna byla především důsledkem výrazného zmírnění poklesu cen v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje. Analytici dle Bloomberg čekali meziroční růst o 0,3 procenta.

Za růstem stálo zejména zvýšení cen v oddíle rekreace a kultura a dále v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje a v oddíle alkoholické nápoje a tabák.

Podle hlavního ekonoma skupiny Roklen Lukáše Kovandy ale inflace stále citelně zaostává za inflačním cílem ČNB. Rychlejšímu růstu cenové hladiny brání aktuální vývoj cen ropy na světových trzích. Ty totiž oproti předpokladům opětovně klesají, což se promítá do aktuálního poklesu cen pohonných hmot u českých čerpacích stanic. Pomalejší než očekávané tempo inflace však ČNB nepřiměje k dalšímu uvolnění měnových podmínek.

V posledních měsících roku tuzemská inflace podle Kovandy dále zrychlí, ve čtvrtém kvartále by mohla dosahovat jednoprocentního tempa, ruku v ruce s odezníváním meziročního efektu nízké ceny ropy.

„Pomalejší než očekávané tempo inflace však ČNB nepřiměje k dalšímu uvolnění měnových podmínek. ČNB musí sledovat cenový vývoj i v jiných oblastech, než jsou spotřebitelské ceny. Například v oblasti nemovitostí ceny rostou až téměř dvojciferným tempem. K této inflaci cen nemovitostí ČNB svým dílem přispívá, neboť uvolněné měnové podmínky zatraktivňují sazby hypotečních úvěrů, které jsou nyní poskytovány v rekordním objemu. ČNB si toho je vědoma a bude to pro ni jeden z klíčových důvodů, proč se neuchýlí k dalšímu rozvolnění měnových podmínek, navzdory uvolňování, které provádí Bank of England (snížení sazeb poprvé po sedmi letech) a které signalizuje i Evropská centrální banka, obě primárně v reakci na dopady referenda o brexitu,“ soudí Kovanda.

Na meziroční zvyšování cenové hladiny měly v červenci i nadále největší vliv ceny v oddíle alkoholické nápoje a tabák, kde vzrostly ceny tabákových výrobků o 5,4 procenta a alkoholických nápojů o tři procenta. Vliv na zvyšování měly rovněž ceny v oddíle bydlení, kde vzrostly ceny čistého nájemného, vodného, stočného, elektřiny a tepla. V oddíle rekreace a kultura vzrostly především ceny rekreačních a kulturních služeb o 2,3 procenta. V oddíle stravování a ubytování byly vyšší ceny stravovacích služeb o 1,2 procenta a ceny ubytovacích služeb o 0,9 procenta. V oddíle zdraví se zvýšily ceny lázeňských pobytů o 4,4 procenta.​​​​

Meziměsíční růst spotřebitelských cen v oddíle rekreace a kultura způsobilo zvýšení sezónních cen dovolených s komplexními službami o 12,8 procenta. V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje se zvýšily ceny u většiny druhů potravin.

 

Newsletter